Тексти
Новини

Зростання вакантності ТРЦ – вплив об'єктивних факторів

Наприкінці червня компанія UTG провела zoom-конференцію та представила аналітику ситуації на ринку торгової нерухомості України.

За даними експертів компанії, вторгнення РФ негативно позначилося не тільки на загальному товарообігу, який скоротився на 25% у національній та понад 29% у міжнародній валюті, а і на вакантності ТРЦ. Так, згідно підрахункам експертів, середньозважена вакантність у торгових центрах Києва склала близько 19%. При цьому найбільший ріст показника спостерігається у регіональних об'єктах, де вакантність становить 24%, на другому місці - окружні ТРЦ, у яких кількість пустих приміщень становить близько 22%.

Основною причиною, що викликала стрімку появу вільних площ у галереях, на думку експертів UTG, є зміна споживчих настроїв: з початком вторгнення в українців виникло відторгнення до товарів агресора. Тому російські рітейлери залишають країну і у ТРЦ утворюються великі вакантні плями, які можуть досягати 20-25% від площі торгової галереї, так-як багато російських рітейлерів мали великоформатні магазини. З іншого боку поки що в українських мережах немає запитів, щоб поглинути такі площі і тим самим знизити вплив на вакантність.


Крім того, за даними експертів UTG, практично всі міжнародні оператори все ще не відновили свою діяльність в Україні. Тим самим вони не впливають на зростання товарообігу та не виконують якірну функцію, допомагаючи синергією іншим магазинам. Окрім цього починають активно оптимізуватися мережі, у яких раніше були недохідні точки, які тягнули і покривали витрати за рахунок інших успішніших об'єктів.  Малоприбуткові та збиткові магазини закриваються, відбувається концентрація на більш успішних точках. Також зростанню вакантності сприяють проблеми з логістикою у міжнародних операторів (зараз досить складно привозити товари в Україну), а також складнощі із виведенням валюти з країни. Все це призводить до уповільнення експансії, або навіть до зупинки інвестицій.


Ще однією проблемою, пов'язаною з якірними орендарями є «напівнепритомність» після ковідних обмежень таких якорів як фітнес клуби та дитячі розважальні центри, кінотеатри та інші розваги. Вони не встигли відійти від обмежень у попередні два роки і зараз знову потрапили у нову хвилю обмежень своєї діяльності. На жаль, для таких якірних орендарів у найближчій перспективі все буде досить складно.

Зважаючи на все вище перераховане, аналітики прогнозують, що вакантність у ТРЦ найближчим часом навряд чи вдасться знизити. Проте у майбутньому так чи інакше в Україну поступово будуть приходити нові бренди, як це було і у 2014 році. Тоді також стався відтік першої хвилі російських брендів, а в країну активно почали заходити турецькі та польські мережі. Саме за рахунок їхньої популярності серед населення та великих форматів вдалося заповнити торгові об'єкти.