Про те, наскільки складним, захоплюючим і відповідальним є культурний і просвітницький проєкт під назвою «Площа зірок», розповідає керівник PR відділу ТРЦ Gulliver Тетяна Атаджанова.
Коли і як виникла ідея «Площі зірок»?
Ідея з'явилася в 2015 році, проте виношувалася давно. Була проведена велика робота, основна частина якої не висвітлювалася в ЗМІ.
Завдання, незважаючи на локальну реалізацію, постало по-справжньому глобальним - увічнити видатних українців сучасності на піку їх діяльності. На жаль, так історично склалося, що заслуги багатьох наших співвітчизників не отримували належної уваги і оцінки і, як наслідок, забувалися.
Щоб уникнути подібної практики, була сформована експертна комісія, до якої увійшли представники громадськості, експерти медіаринку, міської влади та представники ТРЦ Gulliver. Підключення останніх було обумовлено тим, що комісія шукала надійного партнера, який би активно включився в розробку ідеї та взяв би на себе підтримку проєкту в належному стані протягом тривалого часу. Було враховано досвід минулих проєктів подібного роду, коли, залишившись без уваги і охорони, деякі пам'ятні «алеї слави» ставали жертвами вандалізму.
Як проходив підготовчий процес?
Першочерговим завданням було сформувати пул з відомих нині українців, оцінити кожну кандидатуру і фіналізувати список, залишивши в ньому імена тих, чиї зірки засяють першими на «Площі зірок». Початковий список складався з більш ніж 1000 імен. Після тривалих обговорень вдалося скоротити його, залишивши претендентів в трьох основних сферах: музика, спорт і кіно.

Першими зірками на «Площі зірок» стали Оксана Білозір, гурти ТНМК та С.К.А.Й, The Maneken, Ада Роговцева, Володимир Горянський та Віктор Постол, український боксер-професіонал, Чемпіон світу за версією WBC в категорії до 63,5 кг. Особливе місце на площі видатних українців посіла зірка Богдана Сильвестровича Ступки - це зірка пам'яті.

Пам'ятний знак на «Площі зірок» виготовлено з латуні і вмонтовано в плиту розміром 30 х 60 см. Довгий час залишалося відкритим питання локації, однак, завдяки підключенню представників ТРЦ Gulliver, було прийнято рішення надати місце під закладання пам'ятних знаків з боку вулиці Еспланадної, бульвару Лесі Українки та території безпосередньо біля входу в ТРЦ Gulliver.
Яка ідея була вкладена в проєкт першочергово?
Ідея полягала в тому, щоб ініціатива носила громадський характер. Саме тому в період підготовки до відкриття «Площі зірок» ініціативною групою було прийнято рішення не залучати політиків і державних діячів до реалізації проєкту. Хоча організатори проєкту вдячні міській владі у сприянні вирішення деяких питань.
Чи були труднощі, з якими зіткнулися організатори?
Під час відбору кандидатів і запрошення їх на захід не можна було не враховувати той факт, що у багатьох діячів естради існує строгий гастрольний графік, у професійних спортсменів є графік змагань і тренувань, багато діячів кіно і театру зайняті на зйомках і репетиціях.

Лариса Кадочникова
За яким принципом знаходять та підбирають зірок для проєкту? Як проходить шлях зірки до своєї «зірки» на «Площі»?
Важливим моментом є вироблення критеріїв, за якими відбиралися кандидати. Комісія орієнтувалася в першу чергу на наявність у кандидатів нагород і визнання в професійній сфері, присутність цих діячів в медіа-просторі і в рейтингах популярності. Проводиться зріз громадської думки і, спираючись на результати опитування, комісія складає щорічно фінальний список зірок. Потім ведуться переговори і обговорення можливих дат присутності зірки на відкритті. Єдиним винятком є закладка зірки пам'яті. Тоді дозвіл дає сім'я і обов'язково хтось присутній на відкритті від сім'ї. Так було із зірками Богдана Ступки, Марії Примаченко, Кузьми Скрябіна, Валерія Лобановського.

Як впливає проєкт на лояльність до ТРЦ Gulliver з боку відвідувачів?
Для нас це великий соціальний проект, який підтримується на державному і місцевому рівні. На сьогодні закладено вже понад 50 зірок, проєкту 5 років - це поважний вік, і велика кількість зірок увічнена. Ми щомісяця доглядаємо за «зірками», чистимо їх, проводимо різні акції та активності і нагадуємо про проєкт в соціальних мережах та ЗМІ. Це величезна праця - нести таку відповідальність… А лояльність - поняття відносне. На жаль, тут ми можемо тільки виміряти охоплення про знання проєкту.

Чи є зворотний зв'язок від самих зірок і наскільки «Площа» впливає на їх популярність?
Проєкт мега-популярний. До нас майже щомісяця пишуть і просять відкрити зірку на честь то одного, то іншого спортсмена, співака чи актора. Самі зірки з великою повагою ставляться до нагороди, під час церемонії їм вручають точну копію «зірки».
Проєкт має велику просвітницьку функцію. На кожній «зірці» є QR-код із описом найважливіших досягнень її власника. Адже не всі знають, хто така Марія Примаченко (що сумно усвідомлювати), не всі знають про досягнення і перемоги Анжеліки Терлюги, української каратистки, яка двічі визнавалася найкращою спортсменкою країни.

Все це - великі українці, тому наше завдання ще й давати поштовх для молоді, аби й вона ставила перед собою значні цілі та досягала їх.
Серед гостей ТРЦ Gulliver - багато бажаючих сфотографуватися біля своїх кумирів. У соц. мережах ми отримуємо велику кількість відміток за хештегом #площазірок.
Що в планах у «Площі зірок», з ким ведуться перемовини?
Проєкт працює в теплу пору року. Тобто перше відкриття ми робимо в березні і останнє - в жовтні. Потім збираємося в січні і обговорюємо кандидатів на наступний рік. Тому говорити про закладення зірок 2021 поки рано. Можливо, все-таки відбудеться відкриття зірки видатної української тенісистки світового рівня Еліни Світоліної, яка через карантинні обмеження досі не може прилетіти в Ураїні. Наступного року плануємо безліч цікавих відкриттів у сферах Музики, Спорту і, звичайно ж, Мистецтва у всіх його проявах. Попереду багато цікавого!
Довідка

«Площа зірок» - це унікальний соціально-громадський проєкт популяризації національної культури, визнання внеску відомих і великих українців в розвиток і процвітання нашої країни.Театр і кіно, спорт і музика - ось головні номінації, в яких відзначаються досягнення і вибираються імена, гідні представляти Україну. Пам'ятне місце розташоване біля ТРЦ Gulliver, на розі бульвару Лесі Українки, вулиці Еспланадної та Спортивної площі.Проєкт ініційовано ТРЦ Gulliver спільно з партнерами і Міністерством молоді та спорту України. Урочисте відкриття із закладенням 9-и іменних «зірок» відбулося 14 листопада 2015 року.