Тексти
Новини

Watcom.Україна порахував: 1 квартал 2021 року в українському ритейлі гірше на 30.54% ніж у 2020 році

В Україні триває пандемія і спровокована нею криза в сфері ритейлу. Щоб оцінити стан галузі в першому кварталі 2021, Watcom.Україна порахував Shopping Index — індекс динаміки активності відвідувачів, побудований на основі даних відвідуваності торгових центрів, за перший квартал 2021 і порівняв з аналогічними періодами 2020 і 2019 року.


Результат невтішний — падіння трафіку відвідування ТРЦ щодо 2019 року склало 32.4% до 2020 — 30.54%.

Головним чином, падіння Shopping Index в 1-му кварталі 2021 у порівнянні з аналогічними періодами попередніх років обумовлено наступними факторами.

1. Дією системи адаптивного карантину і локдаунами. У січні 2021 Україна впроваджувала майже тритижневий локдаун, в березні локдауни вводили різні регіони (в деякі періоди обмежувальні заходи діяли майже в половині регіонів країни). В цей час споживачі фізично не мали можливості відвідувати ТРЦ, окрім зон продажів продуктів харчування, зоотоварів, медичних препаратів і предметів першої необхідності, й здійснювали покупки, в основному, онлайн.

2. Погіршенням економічної ситуації. Національний банк України (НБУ) на днях вже погіршив прогноз зростання реального ВВП України у 2021 році з 4,2% до 3,8%. Хоча, на думку аналітиків американського фінансового холдингу J.P. Morgan, ВВП України у 2021 все ж має шанс перевищити 5% — як внаслідок внутрішніх чинників, так і завдяки зовнішньому попиту в міру відновлення європейської та світової економіки в другій половині 2021 року.

3. Економією та високим рівнем стресу у споживачів, який, за даними дослідницької компанії Gradus тримався на високому рівні протягом всього 2020 року і загострювався в кінці періодів карантинів — в лютому 2021 показник досяг позначки 79%. Негативні настрої споживачів підтверджуються і падінням загального показника індексу споживчих настроїв — за даними організації Info Sapiens він знизився за березень на 1,3 пункту до 67,8 пунктів.

«Нам було важливо порівняти не тільки як змінилася ситуація в 1-му кварталі 2021 (з двома локдаунами: в січні та частково в березні) в порівнянні з 1-м кварталом 2020 року, коли локдаун, як інструмент стримування поширення вірусу, був вперше застосований, але й з докризовим «чистим» 2019 роком. На жаль, можемо відзначити, що показники відвідуваності торгових центрів погіршилися більш ніж на третину, але при цьому багато девелоперів стверджують, що товарообіг їх орендарів виріс. Це позитивний фактор, тобто люди стали відвідувати ТРЦ менше, але купувати при цьому більше. Ми також недавно провели опитування представників ТРЦ про вплив пандемії на галузь. 59% опитаних респондентів вважають, що вплив локдауну на їх бізнес, за оптимістичними прогнозами, триватиме 4 місяці, але в цілому до кінця року ситуація стабілізується, 43% вважають, що й після виходу з локдауну трафік залишиться нижче звичайного. Сьогодні, як ніколи, важливо оцінювати не тільки трафік, але й продажі, в розрізі UNIT економіки кожного орендаря», — коментує Ірина Седухіна, керуючий партнер консалтингової компанії Watcom.Україна.

Довідка
Watcom.Україна — експерт в області оцінки та аналізу потоків відвідувачів. Компанія спеціалізується на підрахунку трафіку, продажів, панелі ключових KPI показників життєдіяльності ТРЦ та ритейлу.
Shopping Index — система ринкових індикаторів, що показує динаміку активності споживачів. Індикатори будуються на базі інформації про відвідуваність торгових центрів і магазинів. Показник показує кількість відвідувачів в середньому в день за звітний тиждень на 1000 кв.м. комерційної площі торгових об'єктів.