Тексти
Новини

Як проходить управління ТРЦ під час карантину — результати опитування Malls Club

Кабінет міністрів України посилив карантин у зв’язку із загрозою поширення коронавірусу. Це рішення зокрема вплинуло на роботу торгово-розважальних центрів: від 17 березня припинили роботу всі орендарі окрім тих, що продають продукти харчування, засоби гігієни, засоби зв’язку, господарські товари, лікарські засоби та вироби медичного призначення. Malls Club запитав учасників ринку, як проходить управління ТРЦ під час карантину.


Організація робочого процесу


Віддалений режим, робота за змінами, вільний графік — такі формати найчастіше називали в командах ТРЦ. Фізична присутність на об’єкті, зазвичай, обов’язкова для директора шопінг-центру, керівника з експлуатації, представників служб безпеки і клінінгу. У київських ТРК Arricano також працюють групи первинного вхідного контролю. У ТРЦ Gulliver чергують по одному представнику на відділ, для працівників організований трансфер.

Орендні платежі та ОРЕХ



На момент проведення опитування невелика кількість ТРЦ була готова висловити однозначну позицію щодо формування орендних платежів та ОРЕХ під час карантину. Наводимо кілька цитат, які нам вдалось отримати:

Ігор Скляренко, Генеральний директор мережі ТРЦ «Дафі» (Харків, Дніпро)

  • щодо орендних платежів: «Усі якірні орендарі працюють на відсотках від обігу. З іншими будемо домовлятись за результатами кризового періоду».
  • щодо ОРЕХ: «Усі процеси оптимізовані, усі фактичні витрати будемо пропорційно ділити між усіма об’єктами господарювання. Ритейлери добре розуміють, що ми зберігаємо їх майно».

Володимир Лободін, Директор ТРЦ «Мануфактура» (Суми)

  • щодо орендних платежів: «Мануфактура звільнила від оренди на період карантину своїх орендарів. Ми звертаємось до сумських орендодавців також піти назустріч орендарям, зменшити або скасувати орендну плату. Це дозволить підприємцям своєчасно виплатити зарплати працівникам, не відправляти їх на карантин за свій рахунок, а в подальшому забезпечить своєчасний старт і полегшить початок їхньої діяльності».
  • щодо ОРЕХ: «ОРЕХ залишається, але не всі орендарі погодились. Наразі ведемо переговори».

Роман Ємець, директор ТРЦ Dream Town (Київ)

  • щодо орендних платежів і ОРЕХ: «Оренда в ТРЦ розбита на кілька платежів: комунальні, операційні, оренда. Перші два платежі — невеликі, а оренду на час карантину ми стягувати не будемо. Це рішення акціонерів, яке підказує здоровий глузд і реальність». Роман також додав, що орендарів попросили укласти додаткові угоди з ТРЦ, ніяких довідок або інших документів надавати не потрібно.

Рішення звільнити партнерів від орендної плати на період карантину також підтримали у рівненському ТРЦ «ЗЛАТА ПЛАЗА», львівському СТРЦ Spartak, хмельницькому ТРЦ «Оазис», мережі меблевих торговельних центрів «Аракс», київських ТВК «Метроград» і ТРЦ Ocean Plaza.

Андрій Іоанно, керуючий директор ТРЦ «Оазис» і мережі меблевих торговельних центрів «Аракс»

  • щодо ОРЕХ: «Комунальні платежі, як і OPEX, мають бути сплачені орендарями у повному обсязі. Жодних переговорів про їх відміну не проводимо. Орендарі повинні зрозуміти, що наразі ми мусимо забезпечити охорону ТРЦ та майна орендарів, протипожежну безпеку і обслуговування інженерних систем. Саме тому ми покладаємось на розуміння з боку наших партнерів, адже підтримка життєдіяльності ТРЦ сьогодні важлива як ніколи».

Позицію ринку щодо ОРЕХ розділяють у ТВК «Метроград»: «У період карантину керуюча компанія ТВК «Метроград» (ТОВ «УІФК») несе витрати для підтримання в належному стані ТВК «Метроград». І хоча ми максимально мінімізували ці витрати, все ж таки ми здійснюємо охорону комплексу, забезпечуємо його підтримання в належному технічному стані, здійснюємо заходи протипожежного захисту, а також інші заходи, які забезпечують збереження як об’єкту оренди, так і майна орендарів без втрат та псування. У зв’язку з цим ми проінформували наших орендарів про сплату в період карантину виключно комунальних та експлуатаційних рахунків компанії».

Скорочення витрат ТРЦ під час карантину


Так як у ТРЦ працює незначна кількість торгових площ, керуючі команди скоротили кількість сервісного персоналу та припинили або обмежили роботу інженерних систем. В МФК Gulliver до способів скорочення витрат також зарахували відключення медіа фасаду (17 000 кв. м).

Яких рішень управлінці ТРЦ очікують від української влади


Зокрема учасники ринку назвали такі очікування:

  • надання бізнесу безпроцентного кредиту на забезпечення фонду заробітної плати
  • запровадження жорсткого режиму економії для чиновників і представників місцевої влади, які живуть на гроші платників податків
  • збереження за орендарями обов’язку оплати платежів за обслуговування ТРЦ
  • зменшення розміру ПДВ, відтермінування сплати податку на прибуток та податку на нерухоме майно упродовж трьох місяців після завершення карантину
  • підтвердження «канікул» на банківські кредити.