Тексти
Кейси

Актуально про безпеку ТРЦ: огляд конференції Malls Club

31 січня у рамках Malls Club Online Meeting ми провели дуже важливу і змістовно насичену онлайн-конференцію «Актуальні питання безпеки в українських ТРЦ у 2022 році».


Питання безпеки торкається зараз всіх!

Теми, які піднімалися:
- Убезпечення ТРЦ як об'єкта соціалізації у період політичної нестабільності. Використання ТРЦ як можливого місця для провокацій (фальшиві мінування). Дії та рішення.
- Проблемні питання, які виникають у сфері безпеки, та яким чином вони вирішуються командою СБ.
- Як COVID вплинув та впливає на роботу служби безпеки торгових центрів.

Спікери та експерти, які поділилися своїм досвідом:
Дмитро Лашин, Директор ТРЦ Lavina Mall, Київ

Олександр Володін, Заступник директора департаменту з безпеки БФК Gulliver, Київ

Інна Сотнікова, Директорка ТРК «Проспект», ТРЦ «РайON», Київ

Вардуі Батракова, Директорка ТРК City Mall, Запоріжжя

Марина Баранова, Директорка ТРК «Солнечная Галерея», Кривий Ріг

Перед вами короткий звіт конференції.

Убезпечення ТРЦ як об'єкта соціалізації у період політичної нестабільності. Дії та рішення.


Олександр Володін, БФК Gulliver, Київ
«Фейкові повідомлення про мінування Gulliver відбуваються дуже часто. Найбільша кількість хибних мінувань, до 5 разів на день, була зафіксована у 2019 році. Зараз у нас є власна кінологічна служба. 70% охорони працюють у «Гулівері» від 4-х років та більше. Професіонали знають свою справу і діють дуже злагоджено! Також безпеці сприяє той факт, що в нашому торговому центрі - 4 поліцейських пости».

Вардуі Батракова, ТРК City Mall, Запоріжжя
«Сьогодні представники органів влади опубліковали цілу низку протоколів та інструкцій про те, як діяти у надзвичайних ситуаціях, у випадках мінування об`єкту тощо. Зараз активно обговорюється наказ Міністерства № 691 від 19 серпня 2019 року, поліція почала працювати за новим алгоритмом у випадку сигналу про мінування. Вивчається, наскільки тепер керівництво ТРЦ має право приймати рішення про евакуацію людей в екстрених ситуаціях. Чи на це уповноважені тільки спеціальні підрозділи поліції».

Марина Баранова, ТРК «Солнечная Галерея», Кривий Ріг
«Попри дій поліції та силових структур, в управлінні ТРЦ багато уваги приділяється навчанню та тренуванню власної ​​охорони, до якої тепер прискіпливіші вимоги. А відтак, служба секюріті стала досвідченішою та уважною до поведінки гостей торгового центру».

Дмитро Лашин, ТРЦ Lavina Mall, Київ
«В разі повідомлення про мінування ТРЦ, або інші подібні дії, єдиним законним шляхом є перевірка торгового центру спеціалістами вибухотехнічної служби. Також ми цілодобово і максимально уважно моніторимо ситуацію в торговому центрі – для цього у нас встановлено понад 390 відеокамер, працює 12 операторів».

Олександр Володін, БФК Gulliver, Київ
«Крім політичної нестабільності, зараз дуже багато неадекватних людей. Регулярно стикаєшся з такими особами або групами осіб. У мене порада: ні в якому разі не пускати їх усередину ТРЦ, блокувати вхід. Тому що аргументів проти таких людей нема. З ними неможливо вести перемовини. Вони вас просто не почують!»

Яким чином через реалії останніх років змінився функціонал та вимоги до команди СБ.


Марина Баранова, ТРК «Солнечная Галерея», Кривий Ріг
«Хочу відзначити, наскільки суттєво зараз змінився функціонал охорони ТРЦ. Це вже не просто підрозділ торгового центру, який відповідає за фізичну безпеку. Це команда, яка бере участь у підготовці та реалізації завдань із санітарної та соціальної безпеки. Тому комунікабельність, чуйність, високий рівень уважності до деталей та швидкість реагування стали запорукою професіоналізму».

Інна Сотнікова, ТРК «Проспект», ТРЦ «РайON», Київ
«Служба безпеки 2019 та 2022 року – це дві кардинально різні структури за якісними та професійними характеристиками. Тепер, окрім класичних професійних вимог, додається ще і високий рівень софт-скілів – комунікаційності, стресостійкості, максимальної клієнтоорієнтованості».

Плани та інструкції щодо можливого воєнного вторгнення.


Інна Сотнікова, ТРК «Проспект», ТРЦ «РайON», Київ
«У нас у Деснянській районній адміністрації раз на місяць збираються директори великих комерційних об'єктів, і разом із головою адміністрації ми обговорюємо, що робити у подібних ситуаціях. Тож усім керівникам ТРЦ раджу звернутися до своєї районної адміністрації – можливо, там уже знають відповідь щодо поведінки у разі надзвичайного стану».

Вардуі Батракова, ТРК City Mall, Запоріжжя
«На жаль, усі наші внутрішні служби безпеки та охорони у разі форс-мажору не володіють жодними повноваженнями та правами, ні щодо затримання порушника, ні щодо силових методів впливу. За таких умов ми, як керівники ТРЦ, в першу чергу, зобов’язані викликати поліцію. І діяти за відповідним алгоритмом, який прописаний у наказі Міністерства. А от наші гості ТРЦ, не знаючи цих правил, досі вважають, що все в руках охорони».

Дмитро Лашин, ТРЦ Lavina Mall, Київ
«Ми, як і всі юридичні особи, перед законом рівні. У нас є держава, якій делеговано функції оборони. І, відповідно, ми маємо виконувати вказівки держави, а не вигадувати їх самі.
Наприклад, сьогодні однією з організацій, що надає офіційні дані з питань безпеки, є Український кризовий центр, https://uacrisis.org/ Звідси можна завантажити брошуру на всі випадки життя: що робити під час перестрілки на вулиці або в момент ракетного удару тощо. І це, підкреслю, офіційна інформація, яка дозволяє керівнику діяти у вірному напрямку в тій чи іншій ситуації».

Олександр Володін, БФК Gulliver, Київ
«У нас в Gulliver з охороною регулярно проводяться навчання, тренінги: щодо самооборони, медичної допомоги, стосовно того, як діяти у разі хуліганства, псування майна і навіть надзвичайних ситуацій. Ми дуже багато сил вкладаємо саме в підвищення кваліфікації охорони!
Я вважаю, що всім ТРЦ потрібно консолідуватися, спілкуватися, обмінюватися інформацією та виробляти спільні стратегії з юридичних та соціальних проблем безпеки. Щоб, коли непередбачена ситуація виникне, реагувати на неї коротшим, більш дієвим і водночас законним шляхом».

Як COVID вплинув та впливає на роботу служби безпеки торгових центрів?


Інна Сотнікова, ТРК «Проспект», ТРЦ «РайON», Київ
«ТРЦ постійно стикається з правовою колізією в різних ситуаціях. Скажімо, з перевірки Covid-сертифікатів - за законом, представники влади - єдині, хто має право перевіряти сертифікати. Це правоохоронні та спеціальні уповноважені органи, у той час як ТРЦ для відвідувачів все одно залишається гарантом соціальної безпеки.
Ще один непередбачуваний новий виклик – це команда до дії «Всі на вихід» або «Евакуація за 7 хвилин», яка трапляється через сигнал можливого мінування об`єкту.
Гості ТРЦ переконані, що у разі такої тривоги саме торговий центр бере на себе відповідальність діяти за чітким алгоритмом, за протоколом, розробленим відповідними державними органами влади. Виходить двоїста ситуація, в якій залишається балансувати тонку межу між правовим полем, соціальною відповідальністю та непередбачуваною реальністю».
---------------------------
Захід проходив у закритому форматі. Учасники також обговорили: хто насправді має бути відповідальним за евакуацію людей з ТРЦ? Які відвідувачі ТРЦ найнебезпечніші в плані можливих провокацій? Що відповідати орендарям на їх запитання, як поводитися під час надзвичайної ситуації? Як взаємодіяти з міською владою з питань цивільної безпеки в ТРЦ? Як реагувати на дрифтерів? Що робити з авто, яке тривалий час знаходиться на паркінгу Вашого ТРЦ, і за нього не платять?
Якщо Вам також цікаві ці та інші питання, не пропустіть наші наступні івенти!