Тексти
Кейси

Директор інноваційної компанії «Watcom.Україна» Сергій Бондар: «Як рахувати відвідувачів торговельних точок правильно»

В усьому світі в сегменті ритейлу наразі відбуваються глибокі трансформаційні процеси, пов’язані як із розвитком технологій, так і зі зміною пріоритетів і, відповідно, поведінки споживачів. Так, за даними компанії Nielsen, у 2020-му споживачі стали менш лояльним до брендів і торговельних мереж, ніж раніше. Частка тих, хто перебирав магазини в пошуках кращої ціни, вперше за три роки збільшилася з 10% до 30% - тобто, кожен третій готовий до змін. І для ритейлу це виклик – можливість та загроза одночасно

Не менш вражаючі трансформації відбуваються й у девелоперів. Часи, коли торговельні центри працювали лише на залучення трафіку та продавали «площу», вже у минулому. Наразі ТРЦ поступово переходять на нову модель партнерської співпраці девелопер-орендар, в якій обидва партнери працюють в форматі спільного розвитку бізнесу, і в якій ТРЦ отримує fix (невелика арендна плата) +% від продажів орендаря. Ця модель вимагає не лише підрахунку всіх різновидів трафіку, але й реальних продажів і всіх пов'язаних KPI (конверсія, OCR) в розрізі UNIT-економіки кожного орендаря окремо.

Тож, залишатися сьогодні конкурентоздатними, не маючи точних даних, одержуваних автоматично, майже неможливо. Недаремно, згідно зі звітом ResearchandMarkets, очікується, що до 2025 року світовий ринок аналітики ритейлу зросте на 18% і досягне обсягу $ 9,5 млрд. За даними Gartner, до 2022 року в 90% бізнес-стратегій інформацію вважатимуть критичним активом підприємства, а аналітику - найважливішою компетенцією.

Зараз в рази підвищується цінність коректності підрахунків та аналізу даних – ціна помилки менеджерських рішень може коштувати втрати бізнесу. А це залежить від якості лічильників: обладнання та програмного забезпечення. І тут, на жаль, в Україні не все гаразд: багато компаній, в тому числі й потужних, досі використовують застарілі лічильники, які можуть спотворювати до 20% даних!

Що треба усвідомити: морально застарілий лічильник = некоректний підрахунок відвідувачів = помилки рішень менеджменту = проблеми бізнесу.

Найбільш вживані в Україні інфрачервоні, лічильники на базі простих відеокамер, 2D та 3Dлічильники. Всі вони відрізняються як технологією, так і точністю підрахунку: від 70% для вже застарілих рішень до 97 - 99% для сучасних 3D лічильників.

Інфрачервоні лічильники рахують всіх, хто перетнув інфрачервоний промінь розміщений на висоті більше одного метра. Розміщуються пристрої горизонтально на вхідних дверях. За допомогою регулювання висоти лічильника можна частково відсікти дитячий трафік (у «дорослі» потраплять тінейджери).
Але інфрачервоні лічильники вже давно морально застарілі: обладнання некоректно працює за умов інтенсивного трафіку та на широких проходах. На їх підрахунки, на жаль, краще не спиратися при серйозній аналітиці під час прийняття рішень – має місце висока середня похибка, хоч виробники й декларують точність підрахунків в межах 90%.

Лічильники відвідувачів за допомогою відеокамер - це звичайна IP-камера в комплексі зі спеціальним програмним забезпеченням, яке установлено на ПК. Камери розміщують на стелі, вертикально або з нахилом до 30° до об'єкта підрахунку. Відео в режимі реального часу передається на сервер, де за допомогою спеціального програмного забезпечення підраховується трафік. Але часто розробники ПЗ працюють з ринком лише через системних інтеграторів, що ускладнює обслуговування, підтримку, заважає швидко реагувати й виправляти точність підрахунків, не дозволяє гнучко адаптувати звітність під потреби замовника. Також такі рішення мають високу похибку даних - до 30%!
Система нестабільна внаслідок принципу підрахунку (якщо фігура в камері перевищує задані параметри людини середнього зросту, вона не буде порахована, якщо навпаки – дитина буде вважатися платоспроможним відвідувачем) та відсутності алгоритмів.

2D лічильники – технологія відеоаналізу, побудована на обробці відео з кольорового монокулярного сенсора й створена вже спеціально для підрахунку відвідувачів. Наявність спеціальних алгоритмів підрахунку дозволяють підвищити його якість: можна рахувати людей, що йдуть в різних напрямках, виключати з підрахунку охоронців та людей, які увійшли, але не пройшли в торгову зону. Але й вона має суттєві мінуси – це похибка до 15% (!) на інтенсивних потоках трафіку, негативний вплив сонячних променів на точність підрахунку, жорстка прив'язка до розміщення обладнання. Тобто, це також вже застаріла технологія.

Бюджетні лічильники дають похибку 10-15% на проході в три метри.

3D лічильники – це найбільш сучасна та просунута на сьогодні технологія з похибкою в районі 3%. Технологія здатна відстежити положення, висоту всіх об'єктів в зоні охоплення, напрямки їх руху, форму і розміри. 3D-датчики обробляють дані безпосередньо на пристрої (периферійні обчислення) й дозволяють заощаджувати на придбанні додаткових комп'ютерів або пристроїв збору даних. При цьому видаляється шум, незрозумілі об'єкти, які не схожі на людей, і все інше, що заважає підрахунку. 3D лічильники можуть бути також оснащені штучним інтелектом. Як, наприклад, швейцарські Xovis 3D, які забезпечують 99% точність підрахунку (недаремно вони є рішенням № 1 у світі для аеропортів). 
Інноваційний лічильник Xovis 3D

Отже, що виграє ритейл при технічному переоснащенні старих лічильників на нові?
Точність даних = коректність менеджерських рішень = економічна безпека бізнесу.

Довідка
Watcom.Україна — експерт в області оцінки та аналізу потоків відвідувачів. Компанія спеціалізується на підрахунку трафіку, продажів, панелі ключових KPI показників життєдіяльності ТРЦ та ритейлу. Більше про компанію на сайті https://watcom-focus.com
Shopping Index — система ринкових індикаторів, показує динаміку активності споживачів. Індикатори будуються на базі інформації про відвідуваність торгових центрів і магазинів. Показник показує кількість відвідувачів в середньому в день за звітний тиждень на 1000 кв.м. комерційної площі торгових об'єктів.