Тексти
Кейси

Як змінився Tenant Mix в ТРЦ? Говорять професіонали


Напередодні Tenant Mix Conference ми звернулися до учасників клубу з  трьома запитаннями про зміни в середовищі орендарів.

1. Скільки і які магазини відкрилися у Вашому ТРЦ після локдауна?

2. Чи змінилася у Вас орендна стратегія?

3. Які заходи ви проводите для підтримки орендарів?

Публікуємо відповіді, а докладніше обговоримо ці питання на конференції 30 вересня.


Ірина Поварчук
Генеральний директор DCH Infrastructure & Real Estate, керуючої компанії мережі ТРЦ «Караван»

Скільки і які магазини відкрилися у Вашому ТРЦ після локдауна?
У ТРЦ «Караван Outlet» відкрились PUMA Outlet і XTI, незабаром розпочне свою роботу Marc Cain Outlet і деякі інші. У Дніпрі в нашому ТРЦ буквально тиждень тому відбулося відкриття бутика Andre Tan. У ТРЦ «Караван» в Харкові відразу після закінчення карантину відчинив свої двері найбільший в Україні двоповерховий концепт-стор Reserved, в середині жовтня «зайде» бренд Diesel, а також наразі вже сформований лист очікування з орендарів сегмента середній, середній +.

Чи змінилася у Вас орендна стратегія?
Звичайно, проводилися певні адаптації, але в цілому ми працюємо в рамках своєї довгострокової стратегії з оптимізації та посилення tenant mix. Після закінчення суворого карантину ми продовжили ротаційні процеси, на місце слабких гравців прийшли сильніші, системні ритейлери - міжнародні компанії, великі вітчизняні виробники та дистриб'ютори.
Важливою частиною нашої стратегії є посилення співпраці з орендарями у всіх сферах - від комерції до маркетингових ініціатив, підвищення синергії між орендарями та ТРЦ.

Які заходи ви проводите для підтримки орендарів?
Під час карантину ми прагнули максимально полегшити становище партнерів, які не мали права працювати згідно з розпорядженням уряду: з моменту настання жорсткого карантину були повністю заморожені орендні та інші платежі.
Після його закінчення ми актуалізували умови партнерства, переглянули ставки індивідуальним чином, виходячи з положення на ринку, товарообороту, площі, історії партнерства і його перспектив. Це був двосторонній процес. Для мінімізації втрат ми йдемо єдино можливим шляхом - прагнемо збалансувати інтереси всіх сторін, спільно з ритейлерами шукаємо компромісні рішення.
Ми поглиблюємо співпрацю з операторами в сфері маркетингу для залучення додаткового трафіку, спільно розробляємо нові формати, які дозволяють ефективно працювати і генерувати потік відвідувачів, незважаючи на існуючі обмеження.

Лариса Первіненко
Операційний директор мережі ТРЦ «Екватор» (Полтава, Рівне, Чернівці, Бердянськ, Харків)

Скільки і які магазини відкрилися у Вашому ТРЦ після локдауна?
З моменту зняття обмежень в мережі наших ТРЦ відбулося понад 30 відкриттів. Згадаю лише деякі.
У харківському ТРЦ «Екватор» (на вул. Широнінців) відкрилися фітнес-центр Organizm площею 2 500 м2, розважальний центр Factoria з широким спектром послуг для дітей і дорослих (квести, лазертаг, лазерні лабіринти), дитячий футбольний клуб FARR.
Ще в одному харківському ТРЦ на вул. Грицевця з’явилося перше відділення Приватбанку в нашій мережі.
У Рівному було відкрито магазини Venezia (взуття та аксесуари), Vosv Gallery (шкіргалантерея), «Це тобі» (студія флористики), магазин одягу Garcia, килимовий ярмарок. У Бердянську почав роботу магазин білизни місцевого оператора «Рожева пантера», в Полтаві - відділ з книжковою продукцією Valliza, а в Чернівцях - магазин із сувенірами та подарунками, багетна майстерня і новий ювелірний відділ.

Чи змінилася у Вас орендна стратегія?
Глобально - ні. Просто всі наші великі проекти були перенесені в часі. Найбільш гнітючою новиною для нас стало перенесення термінів відкриття нового кінотеатру в одному з найбільш знакових ТРЦ мережі «Екватор» в місті Рівне. Ми так мріяли з командою подарувати нашому відвідувачеві до кінця року новий, високо інноваційний, кращий в місті проєкт! Але... Реальність внесла свої корективи.
На даному етапі відкриття кінотеатру плануємо вже на 2021 рік. Також на наступний рік перенесено і відкриття трьох знакових для наших ТРЦ магазинів одягу Sinsay групи компаній LPP в Харкові та Чернівцях. Ми раді, що розвиток наших партнерів-орендарів поступово відновлюється.

Які заходи ви проводите для підтримки орендарів?
Робота з кожним орендарем дуже індивідуальна. Це складний і багатогранний процес аналітики. Для початку намагаємося зрозуміти, чим можна допомогти, які методи задіяти. Потім - переговори і знаходження спільних рішень виходу з ситуації, що склалася.

Денис Корнута
Директор департаменту торговельних площ компанії Arricano (ТРЦ «Проспект», «РайON» (Київ), «Солнечная Галерея» (Кривий Ріг), City Mall (Запоріжжя)

Скільки і які магазини відкрилися у Вашому ТРЦ після локдауна?
Після локдауна та відновлення роботи торгових центрів було відкрито 10 нових магазинів у київських та регіональних шопінг моллах Arricano. До кінця року заплановані ще кілька яскравих відкриттів. Судячи з того, як відвідувачі та підписники соціальних мереж ТРЦ реагують на новини про нові магазини, скільки охоплень отримують пости даної тематики, споживачі радо вітають ритейл-новинки. Адже новий магазин у ТРЦ – це як розширення асортиментного ряду у продуктовій категорії відомого бренду.

Чи змінилася у Вас орендна стратегія?
Враховуючи, що у ТРЦ Arricano технічна вакантність, або навіть вакантність – 0%, головне завдання орендної стратегії – це проведення якісних перемін, реконцепцій брендів та магазинів, з орієнтацією на потреби та симпатії сегментних аудиторій покупців. Адже після локдауна багато споживацьких патернів змінилось та модифікувалось, і тепер з новими ідеями важливо гармонізовувати та посилювати екосистему «ТРЦ – магазин – покупець».

Які заходи ви проводите для підтримки орендарів?
Ми вже залончили маркетингові кампанії, які спрямовані на підтримку операторів у категорії «розваги» та «фудкорт». До прикладу, в ТРК «Проспект» діє комунікаційна програма «Mood плюс Food». Також співпрацюємо зі сервісом виклику авто Uklon у споживацькій акції «Шопінг та поїздки класу комфорт» у ТРК «Проспект» та «РайON» ще й на Uklon катає». Ще із цікавого – це нова фото-експозиція «Гастрономічне різноманіття від операторів фудкорту ТРК «Проспект». Адже ми переконані, що шопінг збуджує апетит, тим більше, якщо споглядати смачні страви, створені майстер-шефом та доопрацьовані фуд-стилістом та фуд-фотографом.

Андрій Половченко
Виконавчий директор ТРЦ «Аврора», Запоріжжя

Скільки і які магазини відкрилися у Вашому ТРЦ після локдауна?
За час жорстких карантинних обмежень 100% магазинів ТРЦ «Аврора» зберегли свою роботу. Рестарт відбувався в міру зняття обмежень.
Заплановані ротації і заміни проходять в плановому режимі. Однак, все ж варто відзначити, що деякі мережі скасували заплановані на цей рік реновації своїх магазинів.

Чи змінилася у Вас орендна стратегія?
Стратегія роботи з орендарем змінювалася в міру зняття карантинних обмежень та виходу торговельних точок на докарантинні показники. Від зниження фіксованої ставки і, більшою мірою, акценті на товарообігу в перший місяць роботи, до поступового виходу на базові умови в літній період.

Які заходи ви проводите для підтримки орендарів?
Оскільки є обмеження на проведення рекламних заходів, акцент суттєво змістився в бік онлайн просування.
Торговий центр став отримувати більше відгуків від орендарів на пропозиції до колаборації.
З сегментами орендарів, які найбільш постраждали від локдауна, торговий центр веде переговори про реструктуризацію заборгованості, що виникла.

В’ячеслав Макаренко
Управляючий директор ТЦ «МАRK», Львів

Скільки і які магазини відкрилися у Вашому ТРЦ після локдауна?
Перш за все хотілось би зазначити, що під час карантину саме з причини пандемії з ТЦ «MARK» не з’їхав жоден орендар. У квітні був виїзд салону ROSHE, але лист про розторгнення договору ми отримали ще в лютому, і з червня цей майданчик вже орендує салон «ЕКМІ».
Правда, у травні, вже після виходу з карантину, відбулось ще зменшення на 50% салону SKANDINAVE, але цю площу відразу забрав орендар «STIY STILL» (офісні меблі). Тішить той факт, що під час карантину було проведено декілька вдалих перемов з потенційними орендарями і протягом червня-вересня на вакантних площах ТЦ відкрилось три нових салони: «MetaliX» (лофт перегородки та міжкімнатні двері зі скла та металу); «ELF decor» (декоративна штукатурка та покриття для підлоги) та «Велам» (салон ліжок та матраців). Також було розміщено декілька якісних виставкових стендів.

Чи змінилася у Вас орендна стратегія?
Наш торговий центр є спеціалізованим (меблі, інтер’єр) - відповідно ця група товарів має дуже високу еластичність при зміні економічної ситуації в країні. Тому після виходу з карантину орендна стратегія має повністю ручне регулювання, і розмір орендної ставки залежить від ефективності кожного конкретного орендаря та є дуже індивідуальним. У травні-серпні місячний рівень знижок мав незначні коливання, і, чесно кажучи, ми очікували більшого просідання доходної частині ТЦ.
З вересня у наших орендарів починається сезон – відповідно, розмір дисконтів зменшується, і до кінця листопада ми плануємо вийти на 100% доходних показників.
Також плануються певні ротації серед операторів: більш слабкі будуть замінені на сильніших, а декілька крупних орендарів скоріше за все будуть вимушені зменшити площу. Відбувається так би мовити «природний відбір», в якому виживають сильніші і ті, хто мав змогу адаптуватись під зміну зовнішнього середовища.


Які заходи ви проводите для підтримки орендарів?
З першого дня відкриття ТЦ «MARK» після карантину ми почали реалізовувати оновлену маркетингову стратегію, яку адаптували під існуючу ситуацію на ринку, і на сьогоднішній день повністю відновили затрати на бюджет реклами.
Однозначно була підсилена online реклама: просування в соц. мережах активувалось ще під час карантину, в вересні запустили Youtube канал, переглянули принципи SEO просування сайту.
Маючи постійний діалог з орендарями, ми маємо можливість ефективно запускати спільні рекламні проекти, які як правило стосуються online реклами (наприклад, спільні giveaway в соц. мережах), також ефективно працює реклама на радіо. Все це дало можливість втримати трафік відвідувачів на достатньому рівні, і з другої половини вересня ТЦ демонструє позитивну динаміку росту відвідувачів.