Тексти
Кейси

Про моральні, фінансові та споживацькі настрої українців

Щорічний захід Malls Club «Маркетинг ТРЦ» пройшов в онлайн-форматі 10 листопада 2020.

Марина Костроміна, Account Director компанії «Kantar Україна», представила на конференції цікаву статистику експертного рівня на основі опитування людей в Україні та за кордоном.


2020 рік очами бізнесу...
Майже всі (84% - Україна, 86% - Європа) компанії впевнені, що споживач після коронакризи буде вже не таким, як раніше. Майже всі компанії впевнені, що після кризи зростуть онлайн-покупки (93%), онлайн-освіта (89%) і віртуальні бізнес-зустрічі (100%). І в цілому зміняться звички і поведінка людей в бік віртуальності, формату онлайн і віддаленості.
Більшість компаній вважає, що найближчим часом не повернуться на докарантинний рівень відвідування кафе/ресторанів (44% Україна, 59% Європа), подорожі (70%), великі покупки (44% українців проти 65% європейців). І в цілому люди будуть менше витрачати гроші (67%). Шляхи виходу з кризи переважно вбачають у пошуку нових методів роботи з покупцями і посиленні e-commerce. А також:
Ÿ відстежувати поведінку покупця;
Ÿ намагатися позитивно впливати на нього;
Ÿ пропонувати нові зручні сервіси.

…в Європі
Найменш постраждалі галузі, згідно з даними по Європі:
Ÿ ритейл (26% позитивного впливу);
Ÿ телеком (16%);
Ÿ охорона здоров'я (13%).
Проте відсоток втрат все-таки високий. FMCG/ритейл під час локдауна пережив скорочення бізнесу на 32%, а скорочення, пов'язані з персоналом, на 65%. Відновити бізнес за рік планує 58% компаній, посилять e-commerce 80%, а змінити стратегію (географію збуту, категорії товарів etc) має намір 41% бізнесу. Це по Європі.

…і в Україні
Переважно, компанії в Україні вважають, що відновлять свій бізнес до докризового рівня швидше, ніж в Європі. 84% українських компаній вважають, що їм знадобиться менше року для відновлення. В Європі таких оптимістично налаштованих компаній тільки 54%
Тим часом, за даними Національного банку економіка України може відновитися лише в 2022 році, якщо не буде повторних затяжних криз. Прогноз ґрунтується на принципах співпраці з МВФ і відсутності жорстких карантинних обмежень.

Що в даний момент повинні робити бренди?
Переважно бренди відповідають на це наступним чином:
1. Атакувати кризу і продемонструвати, що її можна побороти.
2. Бути прикладом і направляти зміни.
3. Використовувати свої знання для пояснень та інформування.
4. Знижувати тривогу і намагатися зрозуміти те, що турбує споживачів.
5. Бути практичними, реалістичними, допомагати споживачам в повсякденному житті.
6. Бути оптимістами і шукати нетрадиційні виходи із становища.

2020 рік очами українського споживача
А що думає споживач?
Відновлення економіки займе багато часу і буде мати довгострокові наслідки, такі як втрата робочих місць і труднощі в роботі підприємств.
Навесні так вважали 59% населення. Зараз це розуміють 71%.
Але разом з тим є прийняття факту впливу ситуації з коронавірусом на доходи, на добробут та домогосподарство. Поступово люди вщухають, паніки стає менше. Люди навчаються з цим жити.

Про онлайн
За період кризи доля інтернет-населення України зросла на 5%.
В 2019 році 74% населення України у віці 12-70 років користувалися інтернетом. У 2020 ця цифра становить 79%.
У 2019 частка покупок онлайн становила 40%, в 2020 - 43%.
Основні драйвери онлайн покупок - безкоштовна доставка (55%), можливість оплати карткою (41%), низькі ціни (39%).

Індекс споживчих настроїв
Цікаво, що вперше за останні 10 років індекс споживчих настроїв вище 100 спостерігався у вересні 2019. За даними на червень 2020 оптимізму в українців поменшало: індекс складає лише 71. Втім, навіть це – непоганий показник, хоча б порівняно з рубежем 2014-2015 років, коли індекс впав до цифри 47. Можна сказати, що оцінка матеріального становища в українців почала потроху відновлюватися.

Довідка

Представник світового лідера в галузі маркетингових досліджень, компанія «Kantar Україна» надає дієві інсайти, що допомагають керівникам приймати ефективні рішення, які сприяють зростанню бізнесу.
Більше 25 років Kantar є піонером у розробці нових технологій, щоб краще розуміти українського споживача.
90% - середній показник задоволеності роботою компанії серед її клієнтів в минулому році.
Kantar працював з 230 клієнтами протягом 2019 року.
410 000 інтерв'ю було проведено в минулому році.
Kantar працює за стандартами якості ISO 20252 та ISO 9001 відповідно до норм і практик процедур якості. За результатами досліджень компанія дає більш глибоку аналітику і здійснює консалтинг, заснований на реальних споживчих інсайтах.