Тексти
Кейси

Микола Якименко: «ТРЦ «РайON» за наявністю та якістю технологічного обладнання не поступається ні європейським, ні американським аналогам»

Компанія Arricano (ТРК «Проспект», ТРЦ «РайON – Київ, ТРК «Солнечная Галерея» - Кривий Ріг, ТРК City Mall - Запоріжжя) регулярно знайомить своїх співробітників та учасників ринку з результатами своєї роботи. Нещодавно вийшов дайджест №23, підсумковий щодо I-го кварталу 2021 року.


Серед матеріалів номера – інтерв’ю з Миколою Якименком, директором Департаменту девелопменту та в.о. директора із експлуатації Arricano.


Микола Якименко переконаний: успіх будь-якого проєкту залежить від правильно поставленого завдання. Енергоаудит ТРЦ «РайON», проведений минулого року, довів це твердження, адже у результаті команда ТРЦ отримала вичерпну інформацію щодо енергоефективності та почала вже дещо впроваджувати.
Які рекомендації запропоновано в енергоаудиті та що особливого із технічного оснащення є в ТРЦ «РайON», Микола розповів для дайджесту.

З якою метою проводився енергоаудит?
Це перший енергоаудит у досвіді компанії Arricano. Проводила його українська компанія «Еско Україна», а профінансував банк-партнер у рамках грантової європейської програми. Аудит розпочали в серпні та завершили в грудні, щоб обстежити та оцінити роботу систем холодо- та теплопостачання. Мета аудиту – визначити стан енергоспоживання ТРЦ «РайON», дізнатись, як підвищити його потенціал та зрозуміти, на якому технічному рівні знаходиться торговий центр поміж інших українських ТРЦ зі схожими параметрами.

Які висновки та рекомендації отримали від підрядника?
Енергоаудит дозволив нам виявити поточний баланс енергоспоживання у розрізі кожної із систем: холодопостачання, теплопостачання, вентиляції, електропостачання, опалення та інших. Орієнтуючись на ці дані, ми заклали на 2021 рік бюджет на модернізацію, яка покликана знизити електроспоживання системи холодопостачання, а також підвищити ресурс роботи основного обладнання та поліпшити мікроклімат.

Одна із рекомендацій – замінити люмінесцентні лампи світлодіодами. Наразі частка системи освітлення в елетроспоживанні торгового центру складає 13-15%. Якщо ми установимо LED-лампи, то в загальних витратах вартість освітлення становитиме не більше 5%. Але коли ми говоримо про систему вентиляції та кондиціонування, то кожен вкладений долар/гривня дасть більший ефект, аніж заміна ламп.

На мою думку, провівши енергоаудит, ми досягли своїх цілей, а секрет його ефективності полягає в тому, що ми поставили виконавцю чітке і деталізоване технічне завдання, не лишивши шансу для абстрактності.  

Що виявив бенчмаркинг?
Результати енергоаудиту засвідчили, що ТРЦ «РайON» за наявністю та якістю технологічного обладнання не поступається ні європейським, ні американським аналогам. На сьогодні у нас є холодильна установка, яка охолоджує воду для системи кондиціонування. Надлишок тепла, який утворюється під час цього процесу, ми подаємо на підігрів води у санвузли та орендарям, зокрема, супермаркету «Сільпо». Завдяки цьому тепло лишається й використовується у торговому центрі, а не викидається в атмосферу.

Чи надходять орендарям певні рекомендації щодо енергоефективності?
Приблизно 60-70% енергоспоживання ТРЦ припадає на орендарів, на освітлення та обладнання в їхніх приміщеннях орендарів. Якщо орендар використовує галогенові лампи, для яких характерне сильне нагрівання, то від цих світильників надходить надлишкове тепло, на яке потрібно віддавати більше холодопостачання.

У деяких випадках ми надаємо орендарям рекомендації щодо використання LED-ламп. Як правило, мережеві орендарі дотримуються своїх стандартів, а приватні мають обмаль коштів, тому економлять витрати. Але нинішня тенденція підштовхує майже всіх оснащувати приміщення LED-світильниками: вони стали дешевшими, більш якісними, а термін служби у них триваліший, ніж у люмінесцентних.

Чому першим об’єктом для енергоаудиту став саме ТРЦ «РайON»?
Будівництво ТРЦ «РайON» розпочалось у 2010-му, коли ринок ще відходив від фінансової кризи 2008-го, тому банки з обережністю ставились до кредитування партнерів. Якщо порівнювати ТРЦ «РайON» з флагманським ТРК «Проспект», який був введений в експлуатацію у 2014 році, то останній оснащено більш сучасним обладнанням та системами, оскільки на нього було закладено більший бюджет.

Знову ж таки, раніше за період опалення ТРЦ «РайON» споживав трішки менше, аніж ТРК «Проспект», хоча різниця між площами об’єктів чимала: у першого – 34,214 кв. м, а в другого – 59 680 кв. м. Три роки тому ми провели роботу, модернізували систему опалення і енергоспоживання відразу знизилось на 20 -  30%.

Саме тому, на мою думку, доцільніше проводити енергоаудит в тому торговому центрі, де точно виявились би речі, які варто модернізувати – у ТРЦ «РайON» це більш ймовірно, ніж у ТРК «Проспект».

Повністю дайджест №23 компанії Arricano читайте за посиланням:
https://arricano.com/storage/upload/files/Digest_23_Arricano.pdf