Тексти
Кейси

Пошкодження об’єкту нерухомості внаслідок російської агресії! Як діяти? Досвід ТРЦ «Аврора», Запоріжжя

Андрій Половченко, Виконуючий директор ТРЦ «Аврора»

О 5-й ранку 25 травня ТРЦ Аврора зазнав ракетної атаки.
На той час торговельний центр ще не поновив свою роботу після початку повномасштабного вторгнення, тому, на щастя, ніхто не постраждав. Були пошкоджені покрівля та перекриття, сталася пожежа в одному із залів кінотеатру, зазнали суттєвих руйнувань навісний фасад, скління будівлі та оздоблення.
Оцінювання масштабу руйнувань
На первинному етапі ми зіштовхнулися із ситуацією, що ніхто в країні на той час не проходив повний шлях від ураження до відновлення. Ніхто не мав дорожньої карти дій на такий випадок.

Оскільки руйнування були значними, а частина Запорізької області тимчасово окупована, мови про швидке відновлення не йшло. Власники ТРЦ прийняли рішення щодо тимчасової консервації будівлі.

Виходячи із задачі організувати безпечне перебування у будівлі та максимально зафіксувати всі види збитків у рамках кримінальної справи, свої подальші дії ми розбили на декілька етапів.
1. Взаємодія із СБУ та МНС

Першим етапом стала взаємодія із СБУ та МНС. СБУ відкрила досудове розслідування, про що надала нам витяг із реєстру. Від МНС ми отримали акт про пожежу.
2. Фіксація пошкоджень

В стислі строки у взаємодії із нашим головним офісом було розроблено низку внутрішніх документів для фіксації пошкоджень підприємств нашої групи компаній. Для цього за основу було взято Методику визначення шкоди та обсягу збитків, яку на той час надавали в якості проєкту Міністерство економіки та Фонд державного майна України (ФДМУ). Також на цьому етапі самостійно зробили детальну фото та відеофіксацію усіх пошкоджень та збитків.

Для фіксації шкоди будівлі, заподіяної ракетним обстрілом росії, ми також звернулися до Запорізької Торгово-промислової палати, щоб, незалежно від ходу та перспектив кримінальної справи, мати відповідний експертний документ.
3. Технічна експертиза

Паралельно із документуванням збитків було залучено спеціалізовану інженерну організацію для виконання першого етапу технічної експертизи, оцінки стану будівлі, розробки першочергових заходів для кожного рівня будівлі та виділення небезпечних зон.

Станом на сьогодні триває детальне обстеження конструкцій будівлі зі складанням дефектної відомості, обговорюється із спеціалізованою організацією проект капітального ремонту.
4. Документальна фіксація та визначення розміру збитків

Одним із найдовших етапів, який триває і дотепер, став етап документальної фіксації та визначення розміру збитків. Цей етап суттєво залежить від державних бюрократичних процедур. Лише через 2,5 місяці після події (що вважається ще досить швидко), міською адміністрацією була сформована комісія, яка зафіксувала пошкодження та руйнування. Особливих очікувань від роботи комісії не було, але це був необхідний етап, передбачений законодавством.

В серпні 2022 р. слідчим була призначена судова експертиза при експертно-криміналістичному центрі МВС. Станом на сьогодні експертизу навіть не почали, не дивлячись на те, що наша будівля постраждала однією із перших у місті.

Звичайно є можливість замовити експертизу у приватному порядку, оскільки на сьогодні приймаються і державні експертизи (їх надають декілька інститутів судових експертиз), і експертизи приватних судових експертів, яких відверто не багато і які знають собі ціну.

Вже більше року державою анонсується проєкт методики щодо включення постраждалих об’єктів в міжнародний реєстр з фіксацією суми збитків у валюті. Ця методика також передбачає можливість оцінки через звичайних оцінювачів з ліцензією ФДМУ. Це має пришвидшити процедуру проходження оцінки та здешевити її.

На сьогоднішній день ми не замовляли експертизу у приватному порядку із декількох причин:
1) В нашому місті було декілька випадків, коли по одному й тому ж об’єкту «прилітало» декілька разів;
2) Близькість лінії фронту.

Ці причини є також стримуючими факторами для прийняття рішень щодо подальшої активної роботи по відновленню будівлі.
5. Фіналізація відносин з орендарями

Окремим та дуже важливим блоком роботи була фіналізація відносин з орендарями до моменту перезапуску ТРЦ, організація вивозу товару та обладнання орендарів.

З одного боку, надавати доступ нашим орендарям одразу після вибуху, без первинного етапу технічного обстеження будівлі та проведення заходів щодо безпеки перебування в ній, ми не мали ані юридичного, ані морального права. З іншого боку - ми не могли надовго відтягувати надання доступу.

Порадившись із експертами, ми виконали першочергові заходи безпеки та організували доступ на певні поверхи ТРЦ. В свою чергу орендарі підписали заяви щодо усвідомлення ризиків перебування у будівлі.
Допомога від органів місцевого самоврядування

Взаємодію з органами місцевого самоврядування на прикладі нашої ситуації я би охарактеризував так: багато людей, багато обіцянок, багато піару навколо події та, на жаль, відсутність реальної допомоги.
Починаючи від бюрократії стосовно погодження межі встановлення захисної огорожі навколо будівлі, до надання необхідних довідок та документів. Ви маєте розраховувати лише на себе, свою команду та власників будівлі.

Хочу подякувати місцевим волонтерам, які одразу після події пропонували свою допомогу у розчищенні завалів, але на той час, з точки зору безпеки, ми не мали права допускати їх до будівлі.

Комунальні послуги, податки, інше

Незважаючи на руйнування будівлі, знаходження волонтерського центру в підземному паркінгу із перших днів війни, включення нашого підземного паркінгу до переліку тимчасових укриттів, де в перші місяці війни ховались цілодобово сотні мешканців міста, жодної пільги щодо комунальних тарифів наш об’єкт не отримав.

Не менш складна ситуація з місцевими податками: податком на нерухоме майно та оренду земельної ділянки.

Прийнятий навесні закон 3050-ІХ від 11.04.2023 р., який вносив зміни в Податковий кодекс України, дав змогу зруйнованим будівлям не сплачувати податок на нерухоме майно до моменту їх відновлення. Але для цього об’єкт повинен бути включеним в постійний реєстр постраждалих будівель, що мав запрацювати в травні 2023 року, але й досі не працює. Перелік необхідних документів для включення до реєстру теж досі невідомий. Тобто склалася ситуація, при якій ви маєте право на пільгу, але, через незабезпечення процедурних питань, скористатись цим правом не можете. Цим користується податкова, яка арештовує рахунки та списує кошти в рахунок «боргів» за податок, який ти не маєш сплачувати, але не можеш підтвердити своє право через відсутність реєстру.

Щодо орендної плати за земельну ділянку. Відповідно до цього ж закону, для більшості територій Запорізької області, згідно переліку Мінреінтеграції, пільга діяла тільки до 31.12.2022 р. З 01.01.2023 р. регіон з зони активних бойових дій перевели до зони можливих бойових дій, що відмінило право на пільгу. Запити до міської адміністрації з проханням своїм рішенням скасувати плату за оренду земельної ділянки наразі успіху не мають.

Замість висновків

Першочергове завдання для власників та керуючих об’єктів нерухомості - забезпечити безпеку життя людей. При будь-якому розвитку ситуації всі управлінські рішення мають базуватись на принципі збереження життя та здоров’я людини. Все інше, впевнений, ми згодом відбудуємо.

Щиро бажаю колегам не потрапляти у подібні ситуації та зустріти перемогу неушкодженими.
Відео з наслідками руйнувань в ТРЦ "Аврора" після ракетного обстрілу