Тексти
Кейси

Тренди світової індустрії чистоти та гігієни для ТРЦ. Як змінюються вимоги до професійного обслуговування в умовах пандемії

Компанія «ІНВАЙТ» - національний facility оператор, що надає послуги комплексного обслуговування приміщень і прилеглих територій, - презентує останні тренди світової індустрії чистоти та гігієни, озвучені на виставці INTERCLEAN AMSTERDAM 2020. Виставка відбулася у листопаді минулого року.


Очікувано, головною темою Interclean Amsterdam 2020 стало функціонування об'єктів нерухомості в умовах COVID-19 та провідна роль сфери чистоти та гігієни у питаннях недопущення розповсюдження вірусу.

Big Data
Big Data давно та ефективно використовується у світовій індустрії чистоти та гігієни. Найбільші компанії-розробники рішень у сфері клінінгу вже пропонують варіанти систем, що дозволяють фіксувати число відвідувачів на об’єктах і за допомогою цих даних управляти клініговими процесами.

В авангарді сервісних рішень – розробки Smarter facility cleaning від TORK. Це лінійка digital функцій Tork EasyCube, Tork digital cleaning plans, що дозволяє вести облік витратних матеріалів в режимі реального часу за допомогою диспенсерів з електронними датчиками. Таким чином відбувається не лише оптимізація витрат робочого часу клінерів та економія на витратних матеріалах, але й зменшення «контактності» працівників з відвідувачами.


Роботизація
Роботизація в умовах пандемії набуває нового сенсу. Роботи-клінери вже не лише вміють прибирати не гірше за людину (навіть у заповнених натовпом просторах, віртуозно оминати перепони, уникаючи наїзду на людей), але й вправно та ефективно дезінфікують навіть великі площі та інформують про правила дотримання гігієни та дистанції. Зокрема, майже всі раніше розроблені та ефективно випробувані машини-роботи нині оснащують програмними пристроями, завдяки яким роботи нагадують відвідувачам про важливість дотримання епідеміологічних правил.  
Переможець у цьому форматі, який отримав нагороду Amsterdam Innovation Award 2020, - Leobot від Lionsbot International. Знайомтеся!

Надважливим трендом, що впроваджено у всьому світі, є та буде ще довго лишатись персональна гігієна, зокрема, гігієна рук - як основа всіх заходів з упередження розповсюдження вірусів.

Тренінг чистих рук у віртуальній реальності TORK
Тренінг розроблено для використання системи в медустановах, де гігієні відводиться особливе місце. Наразі, розробка успішно може використовуватись з деякою трансформацією контенту і для інших сфер, у тому числі й для ТРЦ, де віртуальний тренінг можна задіяти в якості ентертейменту: цікаво й корисно.
За умови забезпечення необхідними технічними засобами може використовуватись для необмеженої кількості учасників одночасно. Ідеальний підхід для вирішення питань навчання людей у ​​всьому світі правилам гігієни рук.

Регулярна посилена гігієна та дезінфекція поверхонь у приміщеннях з великим людинопотоком та посиленою контактністю – ще один тренд, що є вимогою нових реалій в умовах COVID-19.

На великих об'єктах завжди непросто підтримувати чистоту та дбати про гігієну. Велика кількість людей контактує в обмеженому просторі, торкається дверних ручок, поручнів, кнопок ліфтів, кранів, вимикачів, користується загальним посудом або меблями тощо. В таких умовах новий стандарт гігієни передбачає прибирання приміщень кожні 2 години.
Навантаження на клінінговий персонал збільшується в рази, передбачається й збільшення кількості персоналу, що в свою чергу веде до зростання витрат замовника.

Новий безворсовий нетканий матеріал у відрі-диспенсері Tork - портативне рішення для застосування з очисними або дезінфікуючими засобами. На відміну від попередніх рішень, він вже використовується в Україні.

Ось його переваги.
Мультифункціональність. Матеріал можна використовувати як в сухому вигляді - для видалення рідин і нескладних забруднень, так і просоченим дезінфектантами.
Економічність. Для просочування рулону з 200 серветок потрібно 2-3 л миючого або дезінфікуючого розчину. Такого набору вистачить надовго навіть при регулярному прибиранні в приміщеннях великої площі.
Ефективність та безпечність. Міцний матеріал для протирання і очищення знаходиться в зручному відрі-диспенсері з полистовим відбором, що знижує ризик перехресного забруднення. Диспенсер підходить для багаторазового використання.

Ставка на турботу про навколишнє середовище з одночасною оптимізацією витрат
Тренд турботи про навколишнє середовище чітко прослідковується на виставках Interclean щоразу.
Цьогоріч один з фаворитів виставки - розробка компанії Spectro BV - наглядний приклад технології замкненого циклу з виробництва хімічних засобів та подальших дій із відходами виробництва.

1.   Виробництво лінійки високотехнологічних екологічно чистих хімічних засобів.
2.   Ретельно розроблена система дозувань засобів: багаторівнева, адже чим менше споживаєш хімії, тим менший вплив як на людей, так і на середовище. Виробництво використовує як автоматичні системи дозування (на кшталт вже давно відомих своєю ефективністю систем Diversy DOS1, DOS2, DOS3), так і індивідуальні системи дозування на пляшках та інших ємностях з хімією.
3.   Використання пластику для виготовлення тари є багаторазовим та передбачає окрему екосистему його кругообігу. Використану тару очищають, за допомогою спеціальних машин подрібнюють, а отриману сировину перероблять, і з неї повторно виготовлять нову тару.
4.   Технологія замкнутого циклу передбачає, що покупці засобів повертають використану тару для повторної переробки. Є ціла система мотивації повернення використаних пляшок, підготовки пляшок та каністр до здачі, тощо. При цьому, за умови повернення тари покупець не платить за саму тару, а по суті тільки за її вміст.

ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ДОСВІД ТА УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ ТРАНСФОРМАЦІЇ ГІГІЄНІЧНИХ ТА КЛІНІНГОВИХ НОРМ ДЛЯ СФЕРИ ТОРГОВЕЛЬНО-РОЗВАЖАЛЬНОЇ НЕРУХОМОСТІ.
Європейський досвід
Не зважати на потреби людей та вимоги часу неможливо, адже відчуття гігієни у відвідувачів змінилося. Дані глобального опитування компанії Tork свідчать, що:
·     71% респондентів відчувають себе в небезпеці;
·     Для 83% гігієна в туалетах є критичною;
·     70% очікують додаткових заходів з прибирання та дезінфекції у приміщеннях.

Як з пандемічним викликом справилися в Європі та які висновки винесли?
Клінінгові компанії в Європі - критично важливі партнери для будь-яких об’єктів, оскільки сприймаються населенням як фахівці у сфері гігієни, що мають необхідний досвід, доступ до вузькопрофільної та спеціалізованої інформації. Досвід клінінгових компаній здатен забезпечити створення протоколів захисту, розробку індивідуальних технологій дезінфекції тощо.

Розуміння Європейської спільноти, що посилені заходи дезінфекції та імплементація нового стандарту гігієни – не витрати, а інвестиції, що повертаються:
·     здоров'ям співробітників і відвідувачів;
·     виконанням вимог контролюючих органів;
·     довірою клієнтів і відвідувачів;
·     стабільністю бізнесу.


Фахівці світового ринку facility одностайні в думці, що під впливом пандемії у всіх напрямках сфери експлуатації об’єктів нерухомості варто очікувати наступних змін:
•      зміни підходів в питаннях ціноутворення: деяке зниження вартості одних позицій і підвищення інших;
•      підвищення рівня очікування гнучкості з боку як обслуговуючих компаній, так і замовників, застосування більш творчих підходів з боку facility служб та розуміння цінності клінінгового обслуговування компаніями-замовниками;
•      однозначне підвищення вимог замовників до рівня обслуговування;
•      підвищення показників ефективності роботи зі сторони обслуговуючих компаній;
•      акцент на реальні зміни;
•      перехід від швидкості до якості.
А це означає, що перед сферою клінінгу та компаніями-замовниками стоять дуже важливі завдання, від знаходження консенсусу і взаєморозуміння до вирішення всіх питань, пов'язаних із забезпеченням заходів безпеки під час перебування людей на об'єктах. Від цього багато в чому залежатиме розвиток ситуації.

Українські реалії
Ринок нерухомості (всі сегменти) та обслуговуючі його компанії в Україні  здебільшого адаптувались до нових вимог роботи в умовах пандемії. Порівняно з європейським ринком, процес відбувався складніше, мав більше етапів та був більш розтягнутим у часі.
Причини:
·     Неочікуваність та непередбачуваність ситуації для світу в цілому та України зокрема;
·     Фактичне нерозуміння подальшого розвитку ситуації та періоду, на який вона розтягується;
·     Відсутність досвіду боротьби з даним різновидом вірусу (жодних клінічних досліджень, дієвих засобів боротьби, препаратів у світових масштабах);
·     Відсутність належної уваги до питань гігієни та дезінфекції, а також контролю зі сторони державних органів, фактична відсутність у країні інституцій, що мали б контролювати санітарно-гігієнічну сферу (санепідемстанції);
·     Фактичне невикористання технологій посиленої гігієни та дезінфекції зі сторони замовників (неготовність виділяти на ці заходи додаткові кошти);
·     Не організований як слід та не продуманий до дрібниць зі сторони держави процес введення карантину, першого локдауну з обмеженнями в пересуванні, відсутністю можливості користуватись транспортом тощо.

Взяти ситуацію під контроль та почати діяти систематично компанії «ІНВАЙТ» допомогли наступні чинники:
·     Постійна взаємодія з клієнтом: баланс ініціювання необхідних заходів, технологій зі сторони компанії «ІНВАЙТ» та вимог замовника;
·     Спільне визначення мети і фіксація бажаного результату;
·     Володіння різними методиками і технологіями та їх аргументація застосування у кожному конкретному випадку;
·     Чіткий контроль впливу використаних технологій на результат;
·     Чітке розуміння та аналіз обмежень: клінінг готовий працювати на «передовій» у питаннях упередження розповсюдження вірусу, забезпечивши зменшення рівня забруднень, можливості поширення вірусів та інфекцій, хоча не може фізично повністю виключити можливість зараження;
·     Ефективна комунікація та готовність йти на поступки замовнику у питаннях перегляду умов та вартості контрактів;
·      Зміна та узгодження із замовником критеріїв якості тощо.

Довідка

«ІНВАЙТ» (InWhite Solutions (IWS) – національний facility оператор, що стабільно і впевнено працює на ринку виробничо-господарського аутсорсингу.
Запропонувавши спочатку послугу професійного прибирання, компанія стала однією з перших в Україні, що виросла до надання комплексних послуг facility менеджменту.
За короткий час, заручившись підтримкою і довірою з боку клієнтів, «ІНВАЙТ» сформувала комплексний портфель послуг із забезпечення повного циклу господарських робіт у напрямках: клінінг, технічне обслуговування інженерних систем, озеленення, адміністративні послуги і т.д.