Malls Club продовжує серію публікацій по слідах конференції "Tenant Mix Conference Spring Season 2021. Як змінюються ТРЦ під впливом COVID-кризи?", яка відбулась 31 березня у форматі онлайн.
Перед вами - тези лекції футуролога, стратега, генерального директора Advanter Group Андрія Длігача, де автор торкнувся найбільш гарячих питань. Який вплив буде здійснювати COVID на роздрібний бізнес надалі? Оптимістичні та песимістичні сценарії розвитку подій.
До чого готуватися торговим центрам? Які вектори розвитку ритейл-ринку в недалекому майбутньому?
Нинішня криза змушує не просто продемонструвати інші, кращі якості, а виробити нові стратегії
Advanter Group передбачала кризу ще в 2017 році. Зараз вона прискорена COVID 19, але багато речей нас ще не наздогнали. Наприклад, світова фінансова криза, а також технологічна.
Втім, немає сенсу панікувати. Важливо зрозуміти, що крізь цю халепу проходить весь світ, і навіть у розвинених країнах частка впроваджених найновіших передових стратегій становить не більше 5-8% від звичних і вже застарілих способів ведення бізнесу у роздрібній торгівлі.
Тобто - всі ми на початку шляху до зовсім інших і ще не бачених бізнес-моделей. Приблизно ще 5 років буде продовжуватися такий період невизначеності - у всьому світі. Саме це повинно надихати український ритейл намагатися бути першими і не боятися йти на радикальні кроки з повного перегляду та переформатування свого бізнесу і апробацію нових моделей.
Через кризу українці менше витрачають на туризм, шопінг за кордоном etc, гроші концентруються "вдома" - це плюс для ТРЦ, вітчизняного сервісу і торгівлі
Саме цей факт посприяв швидкому підйому ТРЦ після активної фази кризи 2020. Люди скучили за шопінгом, розвагами і намагалися швидко задовольнити "відкладені" бажання.
Цього року "нормальний" шопінг повернеться, а доходи українців, за нашими даними, виростуть до 10%, що цілком можливо закладати в очікування і політику торгових центрів.
Для наших ТРЦ це - стимул ставати ще більш зручними, комфортними, омніканальними, щоб у вітчизняного споживача не виникало бажання шопитися десь у Мілані чи Анкарі.
Важливо не дивитися на цифри, а усвідомити, як саме і за рахунок чого розвивати конкретно ваш ТРЦ. Це стосується головного тренду найближчих двох років - раціоналізації покупки
Можна поглянути на прогнози МВФ на найближче майбутнє, але середні цифри вже практично нічого не значать. Вони нічого не скажуть конкретному керівникові, адже зростання та розвиток відбувається за принципом К, тобто - воно різноспрямоване.
Наприклад, в середньому роздрібна торгівля в Євросоюзі відновилася на вересень 2020 року.
Але видно, якщо дивитися по країнах, що не всюди однаково. Є країни, що відновилися швидко, і є такі, які ще не піднялися. Те ж саме стосується і галузей, і окремих компаній, і ТРЦ.Отже, найбільш важливим сьогодні є не фіксація на середніх даних, а концентрація на створенні унікальної пропозиції.
Як саме ви можете збільшити кількість покупців? Як прагматично задовольнити бажання українця? Яким чином дати йому більше відчуття безпеки, як взяти його за руку і провести через 2021 рік?
Над цим варто подумати.
"Нова нормальність" ще не встоялася. Ми навіть не знаємо, якою вона буде. Але очевидно, що шляхи слід шукати в зміні векторів, в різнобічній активності.
Наприклад, ті ТРЦ, які орієнтуються на зручне розташування поблизу офісних центрів, повинні усвідомлювати тенденцію значного скорочення офісів - навіть більш ніж наполовину, у зв'язку з віддаленою роботою. Це - тренд, який буде тільки зростати.
Отже, такі ТРЦ можуть пробувати нарощувати функціонали для коворкінга, наприклад, спеціальні простори для онлайн-конференцій, місця для переговорів тощо.
Поставити у центр не клієнта, а - людину! Людина в центрі уваги - основний тренд в бізнесі 2021
Виникає зовсім інше відношення до клієнтоорієнтовності. Наразі це слово застаріло максимально.
І навпаки - людиноцентричність та гуманність у стратегіях як торгового центру, так і роздрібу - вітається, навіть технології мають бути "теплими", гуманними.
Емоційна теплота повинна проявлятися навіть у тому, як ми вимірюємо температуру на вході до ТРЦ. Саме ті бізнеси, які будуть найбільш людяними, які зменшать тривогу, невпевненість, напруження і реалізуючи надію - виграють.
Для маркетингу це ключовий аспект.
Чому це важливо для ТРЦ? Тому що у 2021 році ТРЦ будуть трендсеттерами!
Саме ТРЦ мають ресурси і територію для того, щоб апробувати вузлові моменти нової економіки, емоційної залученості і безпеки. У ТРЦ є більше можливостей керувати тенант-міксом і цілями покупок.Подумайте про гейміфікацію, подумайте про партнерські проекти, про унікальну торгову пропозицію, про товар як сервіс... Подумайте про щось таке, де акцент робиться на піклуванні про особистість, де репутація - найважливіша, де в основі - здивування від неординарного рішення!
Лояльності більше немає. Щоразу ви повинні привести гостя в ТРЦ заново.
Утримувати увагу і викликати інтерес - ось головні драйвери 2021 року. Вибудувати атмосферу в ТРЦ так, щоб клієнт сказав: ось це - моє.
Довідка
Advanter Group - партнер у реалізації проектів: від ринкового аналізу, маркетингових досліджень і стратегічних сесій до впровадження розробленої стратегії, запуску нових продуктів / брендів, управління проектами та забезпечення результату.
Advanter Group створена в 1995 році і пройшла кардинальну реорганізацію в 2007 році. Центральний офіс знаходиться в Києві.
Компанії чверть століття, але ми постійно оновлюємося, і з кожним роком нас все більше драйвить допомагати бізнесам робити ринкові прориви і запускати стартапи.