Тексти
Кейси

До річниці повномасштабного вторгнення росії в Україну

Брутальна та цинічна російська навала на територію незалежної України 24 лютого 2022 позначилася на всіх сферах життя українців. Слава нашим захисникам, які в перший же день дали гідну відсіч ворогу, які зберігають Україну і наші життя, мирний уклад дотепер.

Як і всі ми, українські ТРЦ не стали винятком і відчули на собі всю тяжкість війни. До шоку та розпачу, неможливості повноцінно працювати додалися руйнування деяких ТРЦ внаслідок ракетних атак. До річниці повномасштабного вторгнення публікуємо матеріал про життя ТРЦ – учасників Malls Club під час війни, про згуртованість, взаємодопомогу, стійкість та силу наших людей. Як виживали, до яких дій вдавалися?

Читайте 1 частину нашого лонгріду.

Коментарі подано в алфавітному порядку за назвою ТРЦ або керуючої компанії.

«Можливість працювати за будь-яких умов – це наша відповідальність перед громадянами»

Анна Чуботіна, CEO Arricano Real Estate, ТРК «Проспект», ТРЦ «РайON» (Київ), ТРЦ City Mall (Запоріжжя), ТРЦ «Сонячна галерея» (Кривий Ріг)
Коли перший шок від війни відійшов, які були ваші подальші кроки, зокрема, як саме відновлювали роботу ТРЦ? Що було найважчим?

В умовах початку воєнних дій нашими найважливішими завданнями були безпека та підтримка співробітників, орендарів та ком’юніті ТРК, забезпечення безперебійної роботи торгових центрів, досягнення домовленостей з орендарями щодо умов подальшої співпраці, а також з банками щодо реструктуризації кредитів.

ТРЦ належать до об’єктів важливої соціальної інфраструктури. Ми забезпечуємо населення товарами першої необхідності та важливими сервісами. Разом з нашими орендарями з перших днів війни ми робили усе можливе, щоб жителі в містах нашої присутності змогли задовольнити свої найкритичніші потреби. Робота наших ТРЦ не припинялася навіть у найскладніші періоди. Супермаркети, аптеки, магазини працювали у звичайному режимі. Починаючи з червня 2022 кількість магазинів і закладів, що відновили свою діяльність, постійно збільшувалась. І вже у вересні 2022 року всі орендарі запрацювали. Наразі заповнюваність наших об`єктів складає більше 98%.

З жовтня на нас очікували нові випробування, як у зв’язку зі збільшенням кількості та тривалості повітряних тривог, так і з урахування обмежень споживання електроенергії. Компанія Arricano інвестувала в енергонезалежність наших чотирьох об’єктів, забезпечивши безперебійну роботу ТРЦ, це означає можливість продовжувати працювати тисячам українців та сталі надходження до державного бюджету. Також ми обладнали усі ТРЦ супутниковим зв’язком Starlink, забезпечили запасами пального, додатковим технічним персоналом та обладнали усім необхідним, щоб у разі кризових ситуацій екстрено розмістити команду Arricano та співробітників наших орендарів із сім’ями, включаючи домашніх тварин. У Запоріжжі ми інвестували в будівництво найпростішого укриття для персоналу торгового центру. Це наш внесок у підтримання економічного фронту країни.

Як би ви охарактеризували відносини з орендарями ТРЦ протягом року?

Із усіма нашими орендарями, ми будуємо взаємовигідні відносини, що основані на довірі. Єдине, що варто додати, спостерігаємо ще більшу відвертість і відкритість у роботі бізнесу з обох сторін. Сторони готові розкривати нюанси і тонкощі бізнесу, щоб донести свої аргументи, а це сприяє швидкому досягненню згоди стосовно умов співпраці.

Які ініціативи були реалізовані ТРЦ за цей рік для підтримки українців та наближення нашої перемоги?

Упродовж минулого року Arricano зосередила всі свої сили на підтримці відвідувачів, ЗСУ, команди та партнерів. Компанія забезпечила всі ТРК потужними генераторами, збудувала модульні укриття в Запоріжжі для співробітників ТРК City Mall, облаштувала Energy Space у ТРЦ «РайON» та ТРК «Проспект» у Києві, аби відвідувачі у будь-який момент могли завітати у торговельні центри, підзарядити себе і ґаджети, працювати або навчатись, підігріти їжу та скористатися кулерами з водою. А також з грудня відкрила Family Kids Space – безкоштовні простори з сімейними і дитячими настільними іграми, конструкторами, творчими локаціями та дитячими ігровими автоматами у двох київських ТРЦ.

Arricano подбала про обізнаність громадян щодо власної безпеки та організувала в усіх ТРК цикл семінарів з домедичної допомоги, розповіла про правила безпечного поводження з вибухонебезпечними пристроями.

Ми разом реалізовували важливі ініціативи, дарували нашим маленьким відвідувачам тепло та магію казкових свят. Arricano презентувала великий проєкт «Любов – це Україна» з виставкою дитячих художніх робіт; разом з відвідувачами та орендарями ТРК «Проспект» створили унікальний «Орнамент бажань» і встановили спільний рекорд України.

Arricano продовжує допомагати та підтримувати ЗСУ, Національну гвардію України, громадські організації. Команди торговельних центрів організовували харчування для ТРО та лікарні, допомагали благодійним організаціям, відправляли допомогу для переселенців. Ми збирали кошти для Головного військового клінічного госпіталю у Києві, донатили на придбання авто, дронів для фронту. За запитом окремих військових підрозділів забезпечили їх офісною технікою, пічками, генераторами, продуктами, побутовою хімією та засобами для приготування їжі. З вдячністю та щирими побажаннями перемоги відправили нашим захисникам дитячі малюнки, обереги та браслети-талісмани від наших відвідувачів.

Як змінилися ТРЦ за рік війни? Які найголовніші висновки були зроблені вами та командою?

В умовах сьогодення об’єкти мають бути облаштовані автономними системами життєзабезпечення ТРЦ. Це не лише потреба бізнесу для безперебійної роботи, а й внесок у розвиток економіки країни. Також можливість працювати за будь-яких умов – це наша відповідальність перед громадянами. У найскладніші часи ми не тільки забезпечуємо наших відвідувачів найнеобхіднішим, ми є осередками нормального життя, де наші гості знов можуть відчути себе в безпеці, розважити своїх дітей та повернути собі відчуття контролю над власним життям.

Зрозуміло, що прогнозувати нині нічого неможливо. І все ж – які виклики ви бачите для ТРЦ найближчим часом?

Пріоритетом для нас залишається безпека гостей ТРЦ та наших співробітників. Головне завдання – забезпечувати високу наповненість та відвідуваність об’єктів, якісний сервіс, підтримувати безперебійну роботу торговельних центрів, щоб на етапі відновлення галузі у нас були в наявності всі необхідні ресурси для розвитку та росту компанії. Розуміємо, що в 2023 році може бути багато факторів, здатних вплинути на бізнес і кожного з нас, але ми сміливо ставимо перед собою амбітні цілі.

«Ми завжди реагували на нові виклики, відповідали трендам, вдосконалювалися. Однак у 2022 році змінюватися довелося блискавично швидко»

Ірина Круппа, генеральний директор БФК Gulliver (Київ)
Коли перший шок від війни відійшов, які були ваші подальші кроки, зокрема, як саме відновлювали роботу ТРЦ? Що було найважчим?

Ми одразу переглянули умови для всіх орендарів. З 24 лютого по 1 квітня не нараховували орендну плату, актуальним залишився лише платіж OPEX, який покривав витрати на комунальні послуги та базове забезпечення роботи комплексу.

Усвідомлюючи важливість підтримки бізнесу та забезпечення людей необхідними товарами, Gulliver одним з перших серед ТРЦ відновив свою роботу. Вже 1 квітня запрацювали магазини з товарами першої необхідності (супермаркет, аптека, товари для тварин) та деякі бренди одягу.

Поступово ситуація налагоджувалася, люди поверталися до столиці, бізнес відновлювався. Як результат, вже у травні ми вийшли на певний рівень заповнюваності. А з орендарями почали працювати за відсоток від товарообігу.

Першочерговою задачею постала організація безпеки для співробітників магазинів та відвідувачів. Ми одразу взяли це питання під контроль, облаштувавши на паркінгу P-1 укриття. Додатково наші food-орендарі пропонують гостям, що перебувають у безпековій зоні, гарячі напої та снеки. Робимо все можливе, аби перебування в укритті було комфортним.

Наступним викликом стала загроза блекауту. Коли відключення світла стали регулярними, постало питання про придбання додаткового обладнання. Наразі ми забезпечені 2,2 мегаватами потужності, які рівномірно подаються від чотирьох окремих генераторів, та підтримують автономність об’єкта.

Як би ви охарактеризували відносини з орендарями ТРЦ протягом року? Які були кроки для взаємного паритету і порозуміння в ці нелегкі часи?

Наразі ми знаходимося у постійному діалозі з партнерами, знаходячи win-win формат співпраці для кожної зі сторін. Детально аналізуємо показники з товарообігу, додатково підтримуємо маркетинговими активностями.

Ми бачимо, що кількість людей, яка повертається до ТРЦ, майже аналогічна довоєнному рівню. Також спостерігаємо тенденцію до відновлення показників товарооборотів у гривні, які у деяких орендарів зросли майже на третину, а подекуди і більше.

Це допомогло нам втримати основний пул орендарів та підключити нових.

Нашими новими партнерами стали бренд Calvin Klein Underwear, мультибрендовий магазин сумок та аксесуарів 8bags, магазин взуття Superstep, магазин жіночого одягу Mon Blanche, магазин професійної косметики Beaty Prof, магазин дитячого одягу та аксесуарів Manila Grace, мультибрендовий магазин Best Bib & Tucker, оператор сервісної послуги – «Хімчистка Чисто» та ін. І на цьому зупинятися не збираємося.

Які ініціативи були реалізовані ТРЦ за цей рік для підтримки українців та наближення нашої перемоги?

Ми намагаємося якісно взаємодіяти з нашими відвідувачами, сфокусувавшись на освітніх та культурних проєктах. Започаткували лекторій з української мови та культури, який зробили абсолютно безкоштовним для відвідувачів. Почали активну співпрацю з музеями столиці. У партнерстві з Музеєм видатних діячів української культури відкрили спільну виставку «Факти про відомих українців», в рамках проєкту «Made in Kyiv: Археологія повсякдення» показували 3D-моделі експонатів Музею історії міста Києва. 2 лютого відкрили нову виставку «Дивовижний світ Любові Панченко» за підтримки Музею шістдесятництва.

Наразі у просторі на 4-му поверсі протягом трьох місяців транслювали мультимедійне шоу «Україна всесвіту», де, окрім неймовірної візуальної складової, доносили нові сенси: розповідали про «відомих невідомих» українців, вперше для масової аудиторії відкрили поняття софійності та дали обгрунтовану відповідь на питання – у чому особливість українців. Вхід зробили безкоштовним, а всі бажаючі могли зробити донат до благодійного фонду «Таблеточки» та допомогти онкохворим діткам.

Зовсім скоро анонсуємо науковий музей у партнерстві з Малою академією наук.

Як змінився Gulliver за рік війни? Які найголовніші висновки були зроблені вами та командою?

Ми завжди реагували на нові виклики, відповідали трендам, вдосконалювалися. Однак у 2022 році змінюватися довелося блискавично швидко. Час потребує рішучих дій та адаптивності. Тому щоб залишатися затребуваними та надавати актуальні сьогодні опції, треба максимально оперативно приймати рішення.

Наступний фокус роботи – збереження партнерів та знаходження паритетних моделей, тому знаходимося у постійному діалозі з нашими орендарями і орієнтовані на збереження бізнесу та робочих місць.

Зрозуміло, що прогнозувати нині нічого неможливо. І все ж – які тренди ви бачите для торгового центру найближчим часом?

В актуальних обставинах прогнозувати довгостроково неможливо. Всі глобальні процеси у країні, бізнесі та просто буденному житті залежать від ситуації на фронті.

Серед трендів у торговій нерухомості можна виділити:

  • Відвідувачі обиратимуть ТРЦ, які забезпечили свою автономність. Йдеться про світло, опалення, стабільний інтернет.
  • Питання безпеки залишається пріоритетним. Поки країна перебуває у режимі воєнного стану, наявність укриття є головною умовою здійснення безпечного шопінгу.
  • Затребуваність підземних паркінгів. Таким чином водії мінімізують ризики пошкодження своїх автівок внаслідок ворожих ракетних обстрілів.

«В планах – допомагати переміщеним особам відкривати власний бізнес у нашому ТЦ»

Тетяна Білозьорова, директор ТЦ «Гулівер» (Павлоград)
Рік тому стало ясно: війна! Яка була перша реакція та перші дії?

Звісно, шок! Першими діями було заспокоїти команду та навантажити її роботою.

Коли перший шок від війни відійшов, які були ваші подальші кроки, зокрема, як саме відновлювали роботу ТЦ?

Багато персоналу виїхало, звільнившись за один день. Чоловіки стали до лав ЗСУ. Дякую своїй команді, що всі підхопили обов’язки звільненого персоналу та, попри страх і розгубленість, всі разом почали відновлювати роботу ТЦ. Найважчим було спілкування з орендарями про відновлення роботи. Багато орендарів виїхало, виїхав і їх персонал, у тих, хто залишився, був страх невідомості.

Як би ви охарактеризували відносини з орендарями ТЦ протягом року? Які були кроки для взаємного паритету і порозуміння в ці нелегкі часи?

Кроки – тільки домовлятися. Персонально з кожним орендарем. Ми одразу надали великі знижки на фіксовану орендну плату; для тих, хто працював від ТО, відмінили фікс, надали відстрочку платежів, перерахували OPEX. Були такі орендарі, які з початком війни оплачували оренду 100%. За рахунок таких партнерських відносин ми могли тримати баланс та спільно пережити найтяжчі часи.

Які ініціативи були реалізовані ТЦ за цей рік для підтримки українців та наближення нашої перемоги?

ТЦ «Гулівер» неодноразово ініціював благодійні ярмарки Hand-made, де взяли участь більше 20 майстринь Павлограда та найближчих міст. На кошти ТЦ та на гроші, виручені з продажу робіт, ми змогли передати війнам ЗСУ термобілизну, інструменти, засоби для зв’язку.

Також в ТЦ «Гулівер» ми розмістили 50-метровий прапор України вздовж усього першого поверху Блока А. Саме цей прапор став символом української душі павлоградців та дуже підбадьорював дух воїнів, коли вони бачили його в соціальних мережах або на власні очі.

Як змінився «Гулівер» за рік війни? Які найголовніші висновки були зроблені вами та командою?

«Гулівер» став більш якісним! Ми стали більш відкритими, а стосунки з орендарями – більш дружніми. Теплішими стосунки стали і з відвідувачами. А найголовніше – це команда! Тільки разом можна впоратися з будь-якими труднощами.

Які виклики ви бачите для ТЦ найближчим часом?

Ми віримо в безкомпромісну та повну перемогу України! Основний виклик – це розвиток та наповнення ТЦ якісними орендарями. Маємо в планах допомагати ВПО здійснювати релокацію власного бізнесу або відкривати новий бізнес у нашому ТЦ.

«На «Даринку» ми відкрили найбільше «Містечко Незламності» – 68 000 м2 комфорту, тепла та світла»

Андрій Федоров, CEO City Capital Group, керуючої компанії маркет-молл «Даринок» (Київ)
Рік тому стало ясно: війна! Яка була перша реакція та перші дії? Що ви сказали своїй команді?

Я особисто до останнього був впевнений, що війна в наш час неможлива. Пам’ятаю, що 23 лютого зібрав всю команду, де ми обговорили можливі сценарії. На той момент я намагався заспокоїти людей. Сказав своїй команді залишатись в безпечному місці, зберігати спокій та тверезий розум і запропонував допомогу.

Коли перший шок від війни відійшов, які були ваші подальші кроки, зокрема, як саме відновлювали роботу «Даринку»? Що було найважчим?

Маркет-молл «Даринок» розпочав повноцінну роботу в травні: повернулись до роботи більшість орендарів, ми відкрили нову гастро-локацію. Найважчим в процесі відновлення роботи була необхідність повернути орендарів – частина людей виїхала, інша перебувала в шоковому стані. Проте нам вдалося створити комфортну атмосферу, провести діалог та відновитись. Ми дійсно пишаємось нашими людьми!

З початку війни City Capital Group за ініціативи власника Офера Керзнера створила один з найбільших гуманітарних хабів у Києві на Арт-заводі «Платформа». Ми створювали волонтерську логістику у найскрутніші часи напівоблоги міста, опрацювали більше 35 000 запитів на допомогу, доставили понад 400 тонн гуманітарної допомоги до Національного інституту серцево-судинної хірургії ім. Амосова, одними з перших привезли гуманітарну допомогу у звільнений Херсон. У вересні 2022 року отримали подяку від мера Києва за внесок у розвиток економіки міста в умовах воєнного стану.

Як би ви охарактеризували відносини з орендарями протягом року?

Ми завжди дотримуємось політики відкритого діалогу. Індивідуально обговорювали взаємовідносини, комусь просто допомагали відновитись. За такий підхід нам платять взаємністю – наші орендарі та партнери долучились до наших гуманітарних ініціатив, підтримували нас, а ми їх.

Які ініціативи були реалізовані маркет-моллом за цей рік для підтримки українців та наближення нашої перемоги?

Маркет-молл «Даринок» реалізує програму підтримки бізнесу переселенців: допомагаємо з релокацією, надаємо спеціальні умови для ведення бізнесу.

У грудні 2022 року ми організували найбільше «Містечко Незламності» (68 000 м2 комфорту, тепла та світла) на «Даринку»: команда доклала максимальних зусиль аби наше «Містечко» було максимально зручним та затишним, осередком стабільності та нашої спільної єдності.

Як змінився «Даринок» за рік війни? Які найголовніші висновки були зроблені вами та командою?

«Даринок» розвивається попри війну. В цьому році плануємо відкриття інклюзивного дитячого майданчику, повноцінний старт роботи гастро-локації.

На Арт-заводі «Платформа» відкрита «Платформа Бізнес Хаб» – проєкт, що покликаний допомогти українським виробникам та забезпечити максимально комфортні умови для ведення бізнесу у воєнний час.

Висновок один – українці – найкращі! Стійкі, незламні, дивовижні люди. Я безмежно вдячний своїй команді та партнерам за підтримку!

«У нас немає іншого виходу, крім перемоги. І над собою в тому числі. Тому ми активно рухаємося, розвиваємося, стаємо кращими»

Ірина Поварчук, генеральний директор DCH Infrastructure & Real Estate, ТРЦ «Караван» (Київ, Дніпро, Харків)
7 квітня після обстрілу російських військ у харківському ТРЦ «Караван» спалахнула пожежа площею понад 2500 кв. м. Об`єкт поки залишається зачиненим, наразі питання тільки в строках його відновлення.

Рік тому стало ясно: війна! Яка була перша реакція та перші дії? Що ви сказали своїй команді?

Скажу чесно, я не була готова до такого розвитку подій. На такі питання у відповідь очікується якийсь перелік виважених, системних реакцій. Однак, для мене цей досвід був дійсно струсом, перевертом з ніг на голову.

Звісно, ситуація вимагала дій. Перше, що я зробила – дала розпорядження не відкривати ТРЦ, не виходити на роботу і виплатити всім повну зарплату за лютий. Потім ми створили спільний чат для комунікації. Основний мій меседж до колег протягом перших днів війни – готовність надати підтримку, як від компанії, яку я очолюю, так і мою особисту, з будь-яких питань робочого чи персонального характеру.

Коли перший шок від війни відійшов, які були ваші подальші кроки, зокрема, як саме відновлювали роботу ТРЦ? Що було найважчим?

Ми досить швидко відновили роботу. В Києві у «Караван Outlet» з 28 лютого почав працювати гіпермаркет «Ашан» та аптеки. До 10 березня поступово відновляли роботу й інші магазини, до 17 квітня відкрились більшість орендарів ТРЦ. У Дніпрі в ТРЦ «Караван» 26 лютого запрацював гіпермаркет, аптеки і згодом до відкритих магазинів доєднались інші орендарі. В Харкові ми зачинились 24 лютого і, на жаль, так і не відкрились.

Найбільше зусиль було покладено на переговори з нашими орендарями щодо відкриття. Виникало дуже багато питань: і безпека, і наявність персоналу, і комерційні умови. Тим не менше, вже до червня ми відкрили 90% магазинів.

У будь-якій критичній ситуації, по суті, є два варіанти: або впасти в анабіоз, або адаптуватись і йти далі. Для себе ми завжди обираємо другий варіант.

Харківський «Караван» постраждав від агресії з боку росії. Розкажіть, як ви сприйняли цю звістку та якими були ваші дії? Як було прийнято рішення про відбудову та відновлення роботи ТРЦ?

Звісно, було боляче спостерігати за руйнуванням ТРЦ в Харкові, тим паче, що ми лише в грудні 2021 року відкрили його після реконструкції.

Однак, настрій зберігався бойовий, нашим гаслом стало «зробимо ще краще», ми одразу були націлені на відновлення. Це ефективний об’єкт, ТРЦ показував гарні результати, ми у нього віримо. Питання тільки в строках відновлення.

Зараз ми на початковому етапі реконструкції – проведення технічних експертиз щодо стану будівлі та інженерних систем, після цього плануємо починати будівельні роботи.

Як би ви охарактеризували відносини з орендарями ТРЦ протягом року? Які були кроки для взаємного паритету і порозуміння в ці нелегкі часи?

Протягом 2022 року відносини з орендарями будувалися двома шляхами, в залежності від позиції орендарів. В одному випадку (котрих, на щастя, було менше) орендарі намагалися залишитися в прибутковості, переклавши свої збитки на ТРЦ. Такий вид співпраці не має взаємовигідної цілі. В іншому випадку орендарі спільно з ТРЦ прикладали максимум зусиль для забезпечення прибутками обох компаній за рахунок збільшення товарообігу. Таких орендарів ТРЦ однозначно готовий підтримувати, як переглядом комерційних умов, так і маркетинговими активностями.

Які ініціативи були реалізовані компанією DCH та ТРЦ за цей рік для підтримки українців та наближення нашої перемоги?

Ми відкрили гуманітарні центри у Дніпрі і Києві для допомоги переселенцям. Але основні ініціативи здійснюються централізовано на рівні холдингу. Наприклад, з перших днів повномасштабного вторгнення Група DCН та її бенефіціар Олександр Ярославський особисто запустили програму міжнародної підтримки героїчного міста World4Kharkiv. В рамках її реалізації вже у березні 2022 року Харків отримав 26 повністю оснащених сучасних карет «швидкої допомоги». Місто та військова адміністрація використовують їх для надання медичної допомоги мешканцям міста та регіону, перевезення поранених та евакуаційних потреб. Також Харкову були передані 10 вантажно-пасажирських авто – вони допомагають працівникам комунальних служб міста в роботі та відновленні пошкоджених об’єктів. Банк «Кредит Дніпро» надав фінансову підтримку 260 млн грн державній компанії «Укрзалізниця» на формування евакуаційних поїздів для жінок та дітей по всій території України.

У перші дні війни Група DCH підтримала бюджет міста на 25 млн грн, аби лікарні були забезпечені всім необхідним для допомоги людям. DCH налагодила системну підтримку медицини Харкова, а декілька пакетів допомоги перевищили $1,5 млн. В рамках ініціативи World4Kharkiv медичні заклади міста отримали 20 високотехнологічних апаратів УЗД та спеціальний операційний стіл для проведення хірургічних операцій високого ступеня складності, згодом – партію медичного обладнання вартістю понад $1 млн, серед якої – пересувні рентгенівські системи. Їх мобільність дозволяє рятувати життя людей у відділеннях невідкладної допомоги, реанімації та інтенсивної терапії, де потрібна швидка діагностика.

Як змінилися ТРЦ «Караван» за рік війни? Які найголовніші висновки були зроблені вами та командою?

Я б сказала, що ми стали стійкішими. Це перш за все про гнучкість та адаптивність команди, про підхід до випробувань як до задачки, а не як до проблеми. І напевно, ще про завзяття. У нас немає іншого виходу, крім перемоги. І над собою в тому числі. Тому ми активно рухаємося, розвиваємося, стаємо кращими. Ми почали багато процесів, орієнтованих на довгострокову перспективу, яких одразу не видно (наприклад, навчання, діджиталізація процесів, нові формати звітності), але вони підсилюють нашу стійкість, покращують якість прийняття рішень і дають поштовх до розвитку, а це обов’язково дасть результат.

«Сьогодні важливо давати людям відчуття захищеності та затишку, відволікти їх, переключити увагу»

Лариса Первіненко, операційний директор мережі ТРЦ «Екватор» (Полтава, Рівне, Чернівці, Харків)
Рік тому стало ясно: війна! Яка була перша реакція та перші дії?

Останні два роки для мережі ТРЦ «Екватор» були непростими. Перший виклик – це пандемія, яка ще більше об’єднала, загартувала команду дирекції та навчила в кожній ситуації шукати нові можливості, сприймати та обробляти великі масиви інформації, бути гнучкими та швидко приймати рішення. Звісно, до подій 24 лютого ніхто не був готовий. Майже всі наші орендарі одразу ж закрилися. Ми теж не до кінця розуміли, як треба діяти, але вже буквально за тиждень прийшло усвідомлення, що повноцінна робота магазинів у наших ТРЦ – це внесок у нашу перемогу, бо економіка має працювати.

Коли перший шок від війни відійшов, які були ваші подальші кроки, зокрема, як саме відновлювали роботу ТРЦ?

Ми почали активно переконувати оренадарів відкривати магазини. Важливо було відновити роботу аптек, магазинів зв’язку та одягу, які забезпечували б мінімальні потреби людей, що приїхали до Полтави, Рівного та Чернівців з окупованих територій. Слід зазначити, що наші якірні гіпермаркети «Велмарт» ні на день не припиняли роботу. Уже до 1 квітня відкрилося 90% усіх магазинів.

Як би ви охарактеризували відносини з орендарями ТРЦ протягом року? Які були кроки для взаємного паритету і порозуміння в ці нелегкі часи?

У нас індивідуальний та гнучкий підхід до кожного орендаря з урахуванням концепції торгового центру. У 2022 році багато міжнародних брендів призупинили торгову діяльність в Україні або закрили магазини. Їхнє місце одразу ж зайняли нові орендарі – в основному, українські бренди.

Незважаючи на нелегкі часи, нам вдалось реалізувати багато яскравих відкриттів: магазин товарів для творчості «AKVAREL» (Полтава), магазин іграшок та дитячих товарів «Чудо Острів», магазин спортивного одягу «MARATHON», GOLDI (Рівне), провести рестайлінг та збільшити площу магазинів «Золотий вік» та IQOS.

У 2022 році в мережі ТРЦ «Екватор» та в орендних зонах об’єктів нерухомості Retail Group відбулося 84 відкриття нових орендарів, зокрема 77 після введення воєнного стану.

Які ініціативи були реалізовані ТРЦ за цей рік для підтримки українців та наближення нашої перемоги?

Ситуація у країні трансформувала підхід до відвідувачів ТРЦ. Сьогодні нам важливо дати людям відчуття захищеності та затишку, відволікти їх на 2–3 години та дозволити поринути у комфортний світ шопінгу, переключити увагу. Тому ми робимо акцент на заходах, що створюють легку атмосферу.

  • Ярмарки, виставки-продажі картин, благодійні музичні заходи. Частину зібраних коштів організатори перерахували на потреби ЗСУ.
  • Багато уваги приділяємо дітям. Організували соціальний проєкт «Ляльковий театр» у Чернівцях. З початком весни по всій мережі ТРЦ щотижня проводили художні майстер-класи з залученням кваліфікованих психологів та місцевих художників.
  • У жовтні та грудні в ТРЦ «Екватор» у Рівному та Полтаві відбулися шахові турніри за підтримки обласних федерацій шахів серед дітей до 14 років.

Новий виклик, з яким зіштовхнулись наші ТРЦ, – дефіцит потужності в енергосистемі країни. Ми забезпечили безперебійну роботу наших орендарів за допомогою генераторів та організували «пункт незламності». У наших відвідувачів з’явилась можливість зарядити гаджети, зігрітись та відпочити, скористатись безкоштовним інтернетом, питною водою.

Як змінилися торговельні центри «Екватор» за рік війни? Які найголовніші висновки були зроблені вами та командою?

У 2022 році повністю змінився підхід до маркетингу, адже традиційна модель поведінки покупця суттєво зазнала змін, з’явились нові тренди та пріоритети.

Місія ТРЦ сьогодні – дарувати добро та увагу, створити атмосферу миру, безпеки та безтурботності всередині ТРЦ. Найголовнішим завданням було відволікти гостей від реалій сьогодення.

Які виклики ви бачите для ТРЦ найближчим часом?

Основний виклик, я вважаю – не зупинятися на досягнутому у всіх сферах роботи ТРЦ: в пошуку нових орендарів і відкритті нових магазинів, модернізації технічного обладнання, трансформації маркетингових стратегій. Працювати в звичайному режимі, бо тільки так ми наближаємо нашу перемогу.

«Наше завдання незмінне – робочі місця, сплата податків, підтримка українського виробника та безперервна підтримка Захисників»

Олександр Оверчук, директор ТРЦ «Злата плаза» (Рівне)
Рік тому стало ясно: війна! Яка була перша реакція та перші дії? Що ви сказали своїй команді?

Ще напередодні повномасштабного вторгнення було розуміння, що загроза є і вона реальна. Від початку лютого почали розробляти алгоритми дій при надзвичайних ситуаціях, проводили робочі зустрічі стосовно евакуації та укриття, формування тривожної валізи, ініціювали навчання команди по наданню домедичної допомоги. Реальна оцінка ситуації дозволила адекватніше реагувати на початок війни.

24 лютого з 7 ранку почали комунікацію з командою і приймали рішення стосовно подальшої роботи. Першочерговим завданням було зберегти спокій колективу, підтримати та задати правильний тон для подальших дій. Також, щоб підтримати команду в час найбільшої невизначеності, було прийнято рішення авансом виплатити заробітну плату за другу половину лютого.

Коли перший шок від війни відійшов, які були ваші подальші кроки, зокрема, як саме відновлювали роботу ТРЦ? Що було найважчим?

Фактично торговельний центр повністю не припиняв роботу – працював супермаркет Сільпо та відділи прикасової зони – аптека, обмін валют, зоомагазин, а згодом відновили роботу ще кілька кав’ярень.

Ситуація в Рівному була відносно спокійною, велика кількість рівнян виїхали за кордон, проте місто прийняло понад 20 тисяч ВПО. Враховуючи потребу цих людей в речах першої необхідності, одязі та взутті, було ухвалено рішення про часткове відновлення роботи з 11 березня. Найважчим було синхронізувати роботу всіх орендарів, адже були складнощі з персоналом – багато людей виїхали або не могли вийти на роботу. Попри все вдалося поступово запустити роботу ТРЦ, взаєморозуміння з партнерами було на найвищому рівні.

Як би ви охарактеризували відносини з орендарями ТРЦ протягом року? Які були кроки для взаємного паритету і порозуміння в ці нелегкі часи?

Відносини стали ближчими, бо всі розуміли, що ми в одному човні і у нас одна мета, маємо адаптуватися до життя в нових реаліях. Проводили аналіз та опрацьовували кожне звернення окремо, шукали максимально компромісні ситуації, які дозволять вистояти в цей нелегкий час.

Зі свого боку, ми доклали максимум зусиль для злагодженої роботи ТРЦ – розробили алгоритми дій при повітряній тривозі, мінуванні, знеструмленні та довели їх до автоматизму, забезпечили аварійне освітлення при відключенні електроенергії, а згодом придбали генератор для резервного живлення. Правильним та ефективним було рішення створити телеграм-канал для орендарів з метою оперативного інформування про актуальні новини зміни в режимі роботи ТРЦ. З перших днів активно комунікували в соцмережах, щоб підтримати наших клієнтів та підписників, показати нашу позицію та залучати до спільних дій на підтримку Захисників.

Які ініціативи були реалізовані ТРЦ за цей рік для підтримки українців та наближення нашої перемоги?

З початком повномасштабного вторгнення фокус корпоративної соціальної відповідальності було зміщено на сили оборони. Від 24 лютого компанія передала допомоги на 1,7 млн грн для ЗСУ та ВПО.

В перші місяці повномасштабного вторгнення спільно з рівненським художником Костянтином Качановським реалізували патріотичний мурал «Сміливий народ Сміливої країни». Він став уособленням кожного українця, який є героєм на своєму місці, отримав позитивний фідбек серед гостей ТРЦ, рівненської спільноти, місцевих та світових ЗМІ.

Площа перед торговельним центром, що є улюбленим місцем відпочинку рівнян, стала майданчиком для синергії волонтерів задля благодійної мети. За літній період було проведено 11 заходів, зокрема 3 великі ярмарки, які принесли загалом більше 600 тис грн на підтримку захисників та захисниць.

Як змінилася «Злата Плаза» за рік війни? Які найголовніші висновки були зроблені вами та командою?

Чи змінилися ми? Так, ми точно стали ще сильнішими. Правильна позиція та цінності визначили напрямок руху. Ми попрощались з oodji та підтримали релокований бізнес – «Світ Шкіри та Хутра» з Сум, «520» з Харкова, змістили пріоритетність на українські бізнеси – так в торговельному центрі з’явились SOVA, Mr.Scrubber, Золота Країна, Укрзолото.

Щодо висновків, то ще раз впевнились, що найголовніший ресурс – це люди. Ми втримали всю команду, не відмовились від привітань зі святами, грошових премій з нагоди річниць, спільно донатили для ЗСУ, регулярно відвідуємо тренінги задля підтримки ментального здоров’я та більшої ресурсності. Наш девіз: сила команди в кожному, сила кожного – в команді!

Зрозуміло, що прогнозувати нині нічого неможливо. І все ж – які виклики ви бачите для ТРЦ найближчим часом?

Той факт, що Рівненська область межує з білоруссю, завжди тримає нас в тонусі та тисне на купівельну спроможність. До того ж, зберігається загроза ракетних ударів, тому при повітряних тривогах діємо максимально чітко і швидко. З точки зору роботи з ризиками напрацювали стратегію та план дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій. Наша віра в перемогу непохитна, тож і завдання незмінне – забезпечення робочими місцями, сплата податків, підтримка українського виробника та безперервна підтримка Захисників.
Головне фото - ГУ Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області