Тексти
Кейси

До річниці повномасштабного вторгнення росії в Україну

Брутальна та цинічна російська навала на територію незалежної України 24 лютого 2022 позначилася на всіх сферах життя українців. Слава нашим захисникам, які в перший же день дали гідну відсіч ворогу, які зберігають Україну і наші життя, мирний уклад дотепер.

Як і всі ми, українські ТРЦ не стали винятком і відчули на собі всю тяжкість війни. До шоку та розпачу, неможливості повноцінно працювати додалися руйнування деяких ТРЦ внаслідок ракетних атак. До річниці повномасштабного вторгнення публікуємо матеріал про життя ТРЦ – учасників Malls Club під час війни, про згуртованість, взаємодопомогу, стійкість та силу наших людей. Як виживали, до яких дій вдавалися?

Читайте 2 частину нашого лонгріду.

Коментарі подано в алфавітному порядку за назвою ТРЦ або керуючої компанії.

«Бізнес під час війни має продовжувати роботу, тримаючи економічний фронт»

Дмитро Лашин, директор ТРЦ Lavina Mall (Київ)
14 березня 2022 ТРЦ Lavina Mall зазнав авіаудару російських окупантів. Снаряд потрапив у розважальний центр Galaxy і пробив стіну, також була пошкоджена фасадна частина будівлі. У квітні в ТРЦ тривали ремонтні роботи. З 10 травня він знову запрацював.

Рік тому стало ясно: війна! Яка була перша реакція та перші дії? Що ви сказали своїй команді?

Напередодні 24 лютого, розуміючи, що скоро росія може ескалувати війну, я поговорив зі своєю командою. Це була суто людяна розмова: про те, що потрібно запастися водою, їжею та найбільш необхідними речами.

Попри моє передчуття, перше, що відчув зранку 24 лютого – це шок. Несприйняття того, що у 21 столітті таке може відбуватися. Але швидко прийшло і усвідомлення, що потрібно дбати про безпеку, зокрема, команди і торгово-розважального центру, який розташований досить близько до зони бойових дій. Адже поряд – Гостомель, Буча, Ірпінь. О 10 годині ранку я вже був у Lavina Mall. Почали роботи з консервації ТРЦ. Перевели пожежну систему в автоматичний режим, розкрутили всі пожежні рукави, провели кілька нарад з охороною і працівниками. Одразу організували бомбосховище: у Lavina Mall є насосна станція, яка знаходиться на глибині 6 метрів. Ми знесли туди воду, організували там спальні місця, створили комфортні умови – під час обстрілів тут ховалися охоронники і чергові працівники. Ми заблокували всі входи і виходи, підготувалися до можливої відсутності світла. Все це зробили протягом 24 лютого – і все це стало в пригоді надалі.

Коли перший шок від війни відійшов, які були ваші подальші кроки, зокрема, як саме відновлювали роботу ТРЦ? Що було найважчим?

Найважливіше для нас – безпека відвідувачів і персоналу. Ми відновили роботу після деокупації Київщини – вперше від початку війни відкрили свої двері для гостей 10 травня. І одразу почалася робота з організації максимального рівня безпеки. Ми під’єднали автоматизовану систему оповіщення ТРЦ до офіційного каналу Київської міської державної адміністрації. Відповідно, коли у Києві починає лунати тривога, у стінах Lavina Mall лунає оголошення про повітряну тривогу. Під час цього оголошення зокрема пропонуємо всім відвідувачам пройти до найближчого офіційного укриття. На час повітряної тривоги торгово-розважальний центр зачиняється, попередньо організовано виводимо всіх присутніх.

Повноцінна робота ТРЦ під час війни із дотриманням безпекових вимог – це і є найскладніше завдання. І ми розв’язуємо його щодня. Всі охоронники і працівники Lavina Mall ознайомлені з пам’яткою, яка регламентує їхні чіткі дії. Це порядок виводу людей, розташування пожежних рукавів і запасних виходів тощо. Після виникали й інші перешкоди, зокрема відсутність світла. Але і цю проблему вирішили – торгово-розважальний центр обладнали генераторами, тому працює він навіть під час знеструмлення. Наш фуд-хол, який завжди був місцем для теплих зустрічей, почав працювати як Пункт незламності, де можна підзарядити ґаджети, зігрітися й випити гарячого чаю. Попереду – нові виклики, і ми до них готові.

Lavina Mall постраждав від ракетного удару з боку росії. Як ви сприйняли цю звістку та якими були ваші дії? Як прийняли рішення про відбудову та відновлення роботи ТРЦ? Що було найскладнішим в цьому процесі?

На жаль, з 24 лютого Lavina Mall вже чотири рази піддавався обстрілам, внаслідок яких було пошкоджено 10 000 м² площі. Звісно, звістка про ракетний удар стала дійсно важкою. Втім, рішення щодо відбудови прийняли швидко – не маємо сумнівів, що бізнес під час війни має продовжувати роботу, тримаючи економічний фронт. Ми відповідальні перед десятками орендарів, перед відвідувачами, які звикли отримувати у ТРЦ якісні послуги, перед працівниками, робочі місця яких прагнули зберегти. Сьогодні торгово-розважальний центр повністю відновлений – ми залучили до цього процесу справжніх професіоналів. Тому запрошуємо гостей до комфортного, давно знайомого їм простору.

Як би ви охарактеризували відносини з орендарями ТРЦ протягом року? Які були кроки для взаємного паритету і порозуміння в ці нелегкі часи?

Перед відновленням роботи ми зв’язалися з усіма орендарями. І до війни, і зараз ми підтримуємо ініціативи брендів, які представлені у ТРЦ, та надаємо майданчики для їхньої реалізації. Маємо індивідуальний підхід до кожного орендаря, враховуємо всі чинники, які впливають на роботу того чи іншого бренду. Разом розробляємо взаємовигідні варіанти розв’язання проблеми. Зокрема, скоординували наші зусилля щодо проведення маркетингових активностей. Намагаємося запропонувати максимально комфортні умови роботи. Неймовірно вдячні нашим орендарям, які долучаються до проведення благодійних акцій – дарують подарунки, організовують розіграші. Злагоджена робота сьогодні надважлива.

Які ініціативи були реалізовані ТРЦ за цей рік для підтримки українців та наближення нашої перемоги?

Сьогодні Lavina Mall збирає гроші на потреби Збройних сил України. У грудні 2022, з нагоди свого Дня народження, ТРЦ провів акцію, у межах якої акумулював мільйон гривень для Markus Foundation – благодійного фонду, який працює на потреби 47-го Штурмового Полку. Нещодавно, 26 лютого, у Lavina Mall стартувала благодійна акція «Енергія Єдності», яка триватиме до кінця 2023 року. Долучитися до збору коштів для Збройних сил України можуть всі охочі. Для цього потрібно здійснити покупку у ТРЦ і зареєструвати чек.

Гучні івенти ми змінили на актуальні заходи. Так, Makrus Foundation у стінах Lavina Mall провів лекцію про використання цивільних дронів в умовах сучасної війни. Крім того, ми організовували майстер-класи з надання першої медичної допомоги у військовий час. Важливо, що такі заходи мають попит – українці сконцентровані на важливому.

Як змінився Lavina Mall за рік війни? Які найголовніші висновки зроблені вами та командою?

Війна змістила наші пріоритети у сторону благодійності: головне – допомагати тим, хто щодня боронить нашу країну. Івент-складова завжди була візитівкою Lavina Mall. Розіграші квартир і машин, концерт за участю симфонічного оркестру, зустрічі з зірками культури та спорту – заходи, організовані командою ТРЦ, відзначали преміями національного рівня. Сьогодні це дає змогу залучати наших гостей до благодійних ініціатив.

Звісно, як і для всієї країни, нагально постало безпекове питання. Організація бомбосховищ та укриттів, енергетична незалежність – ці аспекти залишатимуться актуальними і після війни. І про це варто серйозно думати вже зараз, адже життя для українців змінилося назавжди.

Зрозуміло, що прогнозувати нині нічого неможливо. І всі ж – які виклики ви бачите для ТРЦ найближчим часом?

Найбільший виклик для кожного з нас сьогодні – це війна. Отже, головне завдання для кожного з нас – наближення перемоги. Звичайно, серед викликів війни – погіршення економічного становища. Не можемо сподіватися на прихід в Україну нових брендів. Але ці проблеми обов’язково розв’яжемо після звільнення всіх окупованих територій України. Сьогодні ж концентруємося на дотриманні безпечної роботи ТРЦ, тримаючи економічний фронт. Робимо все для наближення перемоги і залучаємо до цього всіх охочих. Впевнені: об’єднавши зусилля, зможемо подолати цей виклик. Разом зможемо пройти найскладніший період у сучасній історії України.

«Не залишаємося осторонь, здійснюємо максимальну підтримку нашої країни та волонтерських фондів для якнайшвидшої перемоги»

В`ячеслав Макаренко, директор ТЦ МАRК (Львів)
Рік тому стало ясно: війна! Яка була перша реакція та перші дії? Що ви сказали своїй команді?

Чесно кажучи, ми були розгублені і до кінця не могли повірити, що почалась війна. Тому діяли залежно від обставин. В перші дні всі зусилля спрямували на організацію безпеки самого торгового центру і майна наших орендарів. Була значно підсилена служба охорони та введене добове чергування керівників підрозділів. Я практично весь час проводив у ТЦ. Вся команда мала бойовий настрій і з розумінням ставилась до таких змін. Частина персоналу поїхала з міста, деякі змогли виїхати за кордон. Всі були в очікуванні і не розуміли, що буде завтра.

Коли перший шок від війни відійшов, які були ваші подальші кроки, зокрема, як саме відновлювали роботу ТЦ? Що було найважчим?

Ми одні з перших у Львові відновили роботу. 9 березня отримали прохання від місцевої влади повертатися до роботи і підтримувати економіку країни. І вже через три дні торговий центр MARK відновив роботу. Це було дуже непросте рішення для всіх нас, але наша команда впоралась. І на сімнадцятий день війни ми вже приймали відвідувачів.

Найважчим було переконати орендарів повертатися до роботи: на початку працювало біля 40% всіх салонів. До кінця весни відновили роботу майже всі орендарі, і навіть відкрилися декілька нових операторів.

Як би ви охарактеризували відносини з орендарями ТЦ протягом року? Які були кроки для взаємного паритету і порозуміння в ці нелегкі часи?

Це був дуже складний рік! Рік взаємодопомоги та підтримки один одного. Після відкриття, довгий час, орендарям нараховувався самий мінімум платежів, яких вистачало лише на покриття витрат на функціонування ТЦ. Поступово відновлялись орендні ставки, і з січня цього року ми вийшли на довоєнні показники. На жаль, не всім підприємцям вдалось пройти крізь цей період, і протягом минулого року ми здійснили близько десяти ротацій салонів. Тішить той факт, що завдяки цим змінам нові оператори надихнули ТЦ MARK свіжими ідеями та новинками нашої галузі.

Які ініціативи були реалізовані ТЦ за цей рік для підтримки українців та наближення нашої перемоги?

Ми активно підтримуємо волонтерський рух і допомагаємо чим можемо. На початку війни безкоштовно відвантажували благодійним фондам подушки, ковдри та інші предмети першої необхідності. Крім того, торговий центр надавав свої площі для зберігання та сортування гуманітарної допомоги з Європи. Ми і зараз не залишаємося осторонь, здійснюємо максимальну підтримку нашої країни та волонтерських фондів для якнайшвидшої перемоги.

Як змінився Mark за рік війни? Які найголовніші висновки були зроблені вами та командою?

Ми стали сильнішими та дружнішими як в колективі, так і з орендарями. Торговий центр постійно адаптується до всіх змін: спочатку економія електроенергії, потім активна експлуатація альтернативного джерела живлення: ми запустили генератор, навчили орендарів працювати в умовах обмежень електричних потужностей. Також оптимізували свої споживачі електроенергії, провели їх часткову модернізацію. Але головне, що ми проходимо ці випробування разом, і є взаєморозуміння та підтримка між всіма працівниками ТЦ.

Зрозуміло, що прогнозувати нині нічого неможливо. І все ж – які виклики ви бачите для торгового центру найближчим часом?

Головне – це перемога нашої держави! А ми будемо сумлінно працювати і підтримувати економіку України, щоб вона росла, розвивалась і не падала. Це дасть можливості для подальшого функціонування ТЦ і його розвитку. А це податки в бюджет та робочі місця. Кожен з нас виконує свою роботу, що вкрай важливо для нашої перемоги.

«Навіть у найбільш кризові моменти ми не розчарувалися в жодному із наших партнерів»

Андрій Андреєв, директор ТРЦ «Мегамолл» (Вінниця)
Рік тому стало ясно: війна! Яка була перша реакція та перші дії?

Першою реакцією був шок. Оскільки ми взагалі не розуміли, як може розгорнутися ситуація, було прийнято рішення про повне закриття ТРЦ, в першу чергу задля збереження майна орендарів.

Проте, вже за перші години ранку 24-го лютого стало зрозуміло, що необхідно якомога швидше надати людям доступ до критично необхідних магазинів, таких як Сільпо, банки, зоомагазини, аптеки, побутові товари. Отже, ми максимально оперативно домовились із такими орендарями про відкриття і допомагали людям придбати необхідні товари у пішій доступності, оскільки все місто стояло у пробках.

В перший же день у «Мегамолл» було відкрито укриття (колишнє бомбосховище заводу, на місці якого побудований ТРЦ). Наша господарська служба оперативно обладнала укриття усім необхідним: місця для відпочинку, туалети, гаряча їжа, вода та інше. Жителі найближчих будинків залишались у ньому на ночівлю цілими сім’ями.

Коли перший шок від війни відійшов, які були ваші подальші кроки, зокрема, як саме відновлювали роботу ТРЦ? Що було найважчим?

Діяльність магазинів у ТРЦ до середини березня була дуже обмежена, проте, багато орендарів, які не функціонували, тимчасово (на пару годин) відкривали магазини та допомагали своїми товарами (передавали на безоплатній основі) та забезпечували теплим одягом, електронікою і комплектуючими потреби ВПО та ЗСУ. Серед таких орендарів – Comfy, Антошка, Алло, Moyo, Reserved, Sinsay, Waikiki та інші.

Крім того, наші партнери – орендарі розважального центру «Люди Fusion Place» з першого дня забезпечували гарячими обідами ВПО та приймали їх на ночівлю, облаштувавши такі місця безпосередньо у себе в розважальному центрі, за що їм окрема подяка.

Також ми розмістили у ТРЦ 2 гуманітарних склади, організовані благодійними фондами, загальною площею близько 2000 м2, які й зараз забезпечують ВПО необхідними речами та продуктами.

Вже з 15 березня відновили роботу майже 60% операторів. А враховуючи те, що Вінниця стала своєрідним «хабом» для ВПО та прийняла близько +50% до населення міста довоєнного рівня, то у нашому ТРЦ був дуже великий попит на різні товари.

Певно, найважчим у моральному аспекті було зустрічати у ТРЦ та укритті людей – біженців, вдягнених лише в одіж для сну або халат – в ці миті ти ціпенієш від розуміння усього жаху, що відбувається. Ці люди, можливо, втратили все, але змогли врятувати найцінніше – своє життя.

Як би ви охарактеризували відносини з орендарями ТРЦ протягом року? Які були кроки для взаємного паритету і порозуміння в ці нелегкі часи?

Більшість наших орендарів співпрацює із нами вже понад 10 років. Навіть у найбільш кризові моменти ми не розчарувались у жодному із своїх партнерів і з кожним змогли досягти паритету.

У березні і квітні 2022 року ми здійснили максимально можливі кроки назустріч нашим орендарям, а саме: надали знижки на оплату оренди у розмірі 100% та 50%.

Головною і першочерговою метою було повне відновлення функціонування усіх магазинів задля забезпечення наших відвідувачів усім можливим. Згодом, звісно, ми обговорювали комерційні умови співпраці з кожним орендарем індивідуально.

Рік був важким як для орендарів, так і для нас, але ми витримали, більше того, до кінця року зменшили вакантність, відкрили нові проєкти та прийняли у себе операторів, переміщених зі східних регіонів країни.

Які ініціативи були реалізовані ТРЦ за цей рік для підтримки українців та наближення нашої перемоги?

З перших днів ми сконцентрувалися на допомозі ВПО та, безумовно, ЗСУ. Потік людей, що шукали прихистку та ночівлі, у перший місяць був надзвичайний. Кого могли, тимчасово розміщували в укритті або прямо в ТРЦ, також було прийнято рішення про фінансування одного з санаторіїв у місті Хмільник, завдяки чому люди могли безкоштовно проживати там певний час.

Співробітники господарського відділу власноруч зварювали на господарському дворі ТРЦ протитанкові їжаки. За зверненням вінницьких волонтерів ми спільно організували у ТРЦ виготовлення бронежилетів. Взяли на себе фінансування закупівлі матеріалів, а волонтери безпосередньо виготовляли такі вироби та передавали їх ЗСУ.

Крім того, ми придбали та передали для ЗСУ зарядні станції вінницького виробництва «BanderaPower». Також взяли часткову опіку над одним із центрів, що приймав та розміщував ВПО (Центр професійно-технічної освіти №1 м. Вінниці): забезпечували продуктами харчування/побутовими речами/побут. хімією. Допомогли обладнати їх гуртожиток системою гарячого водопостачання задля комфортного перебування людей.

Наразі ми на безоплатній основі надали можливість розміщення центру для дітей «Майстерня Добра» благодійної організації «Полум’я Надії», де щоденно безкоштовно займаються із дітками ВПО.

Щотижня у ТРЦ ми надаємо змогу усім бажаючим благодійникам та волонтерам проводити виставки/концерти/ярмарки, завдяки яким вони збирають кошти для потреб ЗСУ.

Як змінився «Мегамолл» за рік війни? Які найголовніші висновки були зроблені вами та командою?

Ми згуртувалися та зміцніли, вистояли та допомогли «встояти» тим, кому було дуже важко. Ми витримали блекаути, перебудували нашу внутрішню електромережу та єдині у місті убезпечились на майбутнє, придбавши потужні генератори.

Ми збільшили пул орендарів, наша велика родина «Мегамолл» поповнилася новими операторами: Let Out Outlet (750 m2), ССС (480 м2), Goldi (680 m2), Vovk (160 m2), New Balance (170 m2) та іншими.

Вважаю, що тільки завдяки нашій професійній і згуртованій команді ми змогли щоденно вирішувати безліч питань, які піддавали сумніву можливість нашого функціонування. Це і злагоджена, професійна робота відділу експлуатації та енергетиків, і напружена праця господарського відділу, і також виважена позиція менеджменту ТРЦ в перемовинах.

«Мегамолл» гідно витримав виклики, що для нас підготував важкий минулий рік. Коли ми єдині – зможемо впоратися з усім. Продовжуємо підтримувати ЗСУ та віримо, що Україна обов’язково переможе ворога на усіх фронтах.


«Один із найважливіших висновків цього року – цінність партнерських відносин і нашої команди, яка зробила неможливе можливим»

Дар`я Данилова, директор ТЦ «Панорама» (Одеса)
Рік тому стало ясно: війна! Яка була перша реакція та перші дії?

Попри повномасштабне вторгнення, торговий центр ні на день не припиняв роботу. Ми одразу зрозуміли, що повинні підтримати українську економіку, сплачувати податки та зарплати нашій команді.

У перші ж дні ми зібрались із нашими акціонерами й твердо вирішили, що збережемо команду. Ми нікого не скоротили. Натомість дуже хотіли, щоб попри весь хаос збереглася комунікація всередині команди. І в нас це вийшло.

Коли перший шок від війни відійшов, які були ваші подальші кроки, зокрема, як саме відновлювали роботу ТЦ? Що було найважчим? Як би ви охарактеризували відносини з орендарями протягом року?

Перше, що ми поставили на меті - відновлення роботи об'єкта, безпека колективу та наших відвідувачів. Потім домовлялися з орендарями на мінімальних умовах: оплата комунальних послуг та відсотка від товарообігу. Нараховували орендну плату в індивідуальному порядку.

Ключовими проблемами орендарів стали падіння купівельної спроможності, обмеження в роботі ТЦ під час повітряної тривоги. Звичайно, виник дефіцит персоналу, постала проблема комунікації зі співробітниками, які вимушено покинули домівки. Але я дякую нашим партнерам та орендарям за готовність домовлятися та обговорювати вигідні для обох сторін умови оренди!

Які ініціативи були реалізовані ТЦ за цей рік для підтримки українців та наближення нашої перемоги?

Недарма кажуть: «Разом нас багато, нас не подолати». «Панорама» з початку війни направила на підтримку Збройних сил України та гуманітарні цілі понад мільйон гривень. Ми постійно передаємо нашим бійцям все, що їм потрібно. Спільно з благодійним фондом «З Одесою у серці» ми допомагали багатодітним сім'ям, переселенцям, інвалідам та всім, хто потребував допомоги. Це продуктові набори, гігієнічні засоби , харчування для дітей... Наша компанія завжди готова до необхідної допомоги ЗСУ та підтримки країни.

Як змінилася «Панорама» за рік війни? Які найголовніші висновки були зроблені вами та командою?

Ми вистояли! Це найголовніше. Попри страх та невизначеність, ми стали сильнішими. У річницю війни зберегли бізнес та залучили нових орендарів.

В період блекауту мали безперебійне електропостачання. Для одеситів створили «Пункт незламності», що далося нам високою ціною. Ми доклали багато зусиль, щоб центр вижив і працював, у той час як багато компаній довкола змушені були закритися.

Один із найважливіших висновків цього року – цінність партнерських відносин і нашої команди, яка зробила неможливе можливим. Вдячна всім партнерам, які, попри всі труднощі, знаходять спільні рішення продовжувати співпрацю та відновлювати роботу. Я дійсно впевнена, що після таких складних спільних випробувань наші стосунки лише зміцнюються.

Зрозуміло, що прогнозувати нині нічого неможливо. І все ж – які виклики ви бачите для торгового центру найближчим часом?

Очікування від 2023 року є максимально позитивними. За цей рік ми чому тільки не навчилися. Маємо кілька альтернативних джерел електропостачання та сучасне обладнання, яке оптимізує витрати та дозволить нашому ТЦ безперебійну технічну роботу.

Також плануємо ротацію та залучення нових брендів, тож чекайте на відкриття! І по можливості плануємо часткову реновацію, яка була запланована ще у 2022 році.

Найголовніше, ми віримо у краще і в нашу країну. Ми готові до різних варіантів розвитку, багато з яких передбачили у наших фінансових моделях розвитку. Коли дивлюся, як мужньо тримаються наші хлопці та дівчата на фронті, розумію, що ми ніколи не здамося і будемо підтримувати нашу економіку задля перемоги.

«Ми вистояли у найважчі дні, зберегли усіх орендарів і навіть відкрили декілька нових магазинів»

Тетяна Чубак, директор з розвитку ТРЦ «Подоляни» (Тернопіль)
Рік тому стало ясно: війна! Яка була перша реакція та перші дії? Що ви сказали своїй команді?

Перша реакція – шок та невизначеність. Тернопільщина географічно не була активною точкою війни, а областю, яка слугувала транзитом для людей, що тікали, і активно надавала притулок біженцям. Отже, ми чітко усвідомлювали: незважаючи ні на що, ми повинні працювати і забезпечувати людей усім необхідним – продуктами харчування, засобами гігієни, засобами зв’язку, технікою, теплими речами і одягом.

Як директор з розвитку, я щодня була на роботі і своїм прикладом мотивувала усіх, що не можна опускати руки, а треба працювати, підтримувати і допомагати усім, хто того потребує. Важлива роль була відведена персоналу і команді, особливо у психологічній підтримці.

Благодійний фонд «Подоляни» отримав від партнерів Угорської екуменічної служби допомоги продукти харчування і засоби гігієни на суму понад 7млн грн, їх ми передали усім громадам Тернопільщини, які гостинно приймали ВПО. Також у перші дні війни фондом було перераховано 250 000 грн на потреби ЗСУ. Наші партнери – орендарі LPP і LC Waikiki – надали теплі речі і білизну для військових Тернопільщини.

Коли перший шок від війни відійшов, які були ваші подальші кроки, зокрема, як саме відновлювали роботу ТРЦ? Що було найважчим?

Ми з командою намагались якнайшвидше відновити роботу усіх магазинів. Супермаркет Сільпо працював у звичному режимі, у перші дні запрацювали аптеки, магазини електроніки, згодом підтягнулися магазини одягу. Найважче було з запуском дитячого розважального центру, кінотеатру, фудхолу, останньою запрацювала ковзанка. Ми змогли зберегти усіх наших орендарів, розуміючи, що ми повинні підтримувати один одного і працювати заради нашої перемоги.

Як би ви охарактеризували відносини з орендарями ТРЦ протягом року?

До кожного орендаря ми підходили індивідуально, враховуючи категорії товару. Так, це займає багато часу, але результат був досягнутий – ми зберегли стабільність та вистояли у нелегкі часи.

Які ініціативи були реалізовані ТРЦ за цей рік для підтримки українців та наближення нашої перемоги?

Благодійний фонд «Подоляни» працював без вихідних, ми отримували допомогу, об’єднувалися з партнерами у більш грандіозних проектах. 1 червня провели масштабне свято – «День захисту дітей» для малечі ВПО і Тернопілля: перегляд фільму, відкрите заняття на ковзанці, майстер-класи, святковий концерт, турнір з боулінгу, подарунки – свято зібрало понад 1000 дітей. Загалом впродовж року було проведено низку соціальних заходів на підтримку ВПО, а також благодійних акцій: ярмарок, концертів, майстер-класів для збору коштів на потреби ЗСУ. Наприклад, під час благодійного марафону з нагоди 15-річчя ТРЦ «Подоляни» ми зібрали 100 000 грн. Кошти пішли на закупівлю генераторів, рацій та маскувальних костюмів.

Як змінилися «Подоляни» за рік війни?

ТРЦ «Подоляни» стали сильнішими. Ми зуміли вистояти у найважчі дні, зберегли усіх орендарів і навіть відкрили декілька нових магазинів: Brabrabra, OSM, Gorandi, Redi.

Зрозуміло, що прогнозувати нині нічого неможливо. І все ж – які виклики ви бачите для торгового центру найближчим часом?

Попереду складний період, є багато обставин, які не залежать від нас і на які ми не впливаємо. Звичайно, ми плануємо повернутися до показників довоєнного періоду і прагнемо розвиватися далі. Водночас розуміємо, що перш за все потрібно спільними зусиллями наближати нашу перемогу. Віримо в ЗСУ та успішне майбутнє України!

«Повноцінне відновлення торговельного центру стало нашою головною ініціативою»

Андрій Бринзило, генеральний директор ТРЦ Riviera Shopping City (Одеса)
9 травня ТРЦ Riviera був пошкоджений внаслідок ракетної атаки. Ракета пробила дах у задній частині будівлі, виникла пожежа. Максимальних руйнувань зазнали магазини Ашан і Decathlon, а також споруди генераторної і котельної.

Коли перший шок від війни відійшов, які були ваші подальші кроки, зокрема, як саме відновлювали роботу ТРЦ? Що було найважчим?

Ми розуміли, що необхідно продовжувати працювати. Головним для нас було створити належні умови для діяльності наших орендарів, щоб вони мали змогу зберегти робочі місця та продовжувати забезпечувати необхідними товарами населення міста. Це було і найважчим, оскільки початок війни був шоком для всіх.

Для цього в комунікації з орендарями ми адаптували роботу ТРЦ під умови воєнного стану та суттєво відкоригували комерційні умови.

ТРЦ Riviera постраждав від ракетного удару з боку росії. Розкажіть, як ви сприйняли цю звістку та якими були ваші дії? Як було прийнято рішення про відбудову та відновлення роботи ТРЦ?

9 травня російською ракетою було зруйновано частину торговельного центру, постраждало майно орендарів. Це було шокуючою звісткою, як для нас, так і для наших партнерів та відвідувачів. Єдиною втіхою стало те, що ніхто з тих, хто знаходився в той час в ТРЦ, не постраждав. Після попередньої оцінки масштабу руйнувань було прийняте рішення відбудовувати та відновлювати наш торговий центр. Спочатку було важко надавати інформацію орендарям, оскільки ще не було розуміння щодо повного обсягу ушкоджень, а нормативна база, яка регулює порядок дій в таких випадках, знаходилась у стані формування. Після отримання всіх необхідних висновків щодо подальшої безпечної експлуатації об‘єкта та відновлювальних робіт, ми почали покроково відбудовувати торговий центр. Це був нелегкий шлях, і наразі він ще не завершений.

Втім, ось вже 3 місяці минуло, як Riviera знову почав працювати! Ми відкрили два входи (з трьох), які включають торгову галерею, фудкорт та кінотеатр. З квітня 2023 року торговельно-розважальний центр має запрацювати в повному обсязі.

Як би ви охарактеризували відносини з орендарями ТРЦ протягом року? Які були кроки для взаємного паритету і порозуміння в ці нелегкі часи?

Без перебільшення скажу, що за довгі роки співпраці нам вдалося побудувати теплі партнерські відносини з орендарями та з їх командами. Одразу після ракетного удару ми отримали велику кількість повідомлень з підтримкою та пропозиціями про допомогу. Як фізичною (розбирати завали), так і фінансовою: були такі, хто пропонував зробити збір коштів на відновлення улюбленого ТРЦ.

Незважаючи на пошкодження та зачинені магазини, вдалося домовитися з орендарями щодо сплати ними мінімальних платежів, які були необхідні нам для підтримки торговельного центру. Ми дуже вдячні більшості орендарів за розуміння ситуації та вчасне виконання своїх договірних зобов’язань.

Зараз, коли ми вже відчинили свої двері, на підтримку орендарів надаємо лояльні комерційні умови для відновлення їх операційної потужності. Завдяки цьому вдається зберігати баланс між інтересами орендаря та орендодавця.

Які ініціативи були реалізовані ТРЦ за цей рік для підтримки українців та наближення нашої перемоги?

Головне питання, яке постало перед компанією, після прильоту, було наступним: ми консервуємо проєкт чи продовжуємо роботу? Власне, повноцінне відновлення торговельного центру і стало нашою головною ініціативою. З моменту ракетного удару ми вже проінвестували 154 млн грн, що дало змогу відновити роботу та зберегти команду ТРЦ. Компанія виплачує 100% заробітної плати всім працівникам із 24 лютого 2022 року без виключень. До відновлення ТРЦ залучено 59 підрядників, а це сотні працівників, які отримують заробітну плату.

Відновлення об`єкту в перспективі – це перш за все робочі місця у загальній кількості близько 2000 та сплата податків в місцевий і державний бюджети.

Також сумісно з орендарями організовували допомогу продуктами, одягом/взуттям та будівельними матеріалами.

Як змінилася Riviera за рік війни?

Війна багато що змінила в нашому житті. Ми вчимося стійко приймати реалії і палко віримо в нашу перемогу. В наших орендарях ми бачимо те ж саме. Бачимо бажання працювати саме в нашому торговельному центрі. Так було на початку війни, так залишилось дотепер. Бачимо радість від відновлення роботи улюблених магазинів як у співробітників, так і у відвідувачів. Наразі також відкриваються і нові магазини, які, сподіваємося, стануть не менш улюбленими.

Як то кажуть, лиха без добра не буває. Добро у нашому випадку – це оновлення внутрішнього оздоблення ТРЦ.

Які найголовніші висновки були зроблені вами та командою?

Головний висновок: невирішуваних проблем не буває. Комунікація, відвертість і бажання обох сторін знайти розумний компроміс в результаті дають правильне рішення для кожної проблеми. Тимчасове непорозуміння – це теж частина пошуку рішення.

А ще дуже важливо цінувати тих, хто щиро підтримує тебе в найважчі часи, і в свою чергу допомагати тим, кому можеш. Це стосується і життя, і бізнесу.

«Всі наші об’єкти одними з перших стали пунктами незламності»

Діна Дюдіна, керівник відділу оренди, мережа супермаркетів «ТАВРІЯ В»
Рік тому стало ясно: війна! Що ви сказали своїй команді?

Бережіть себе, будемо на зв’язку.

Коли перший шок від війни відійшов, які були ваші подальші кроки?

Першим було завдання – закрити місяць лютий максимально без боргів, оскільки багато орендарів припинили роботу. З кінця квітня орендарі потроху почали повертатися до роботи, вже було більш-менш зрозуміло, як будувати співпрацю. Але перемовини щодо комерційних умов співпраці стали щомісячними, відтак збільшився об’єм документальної роботи.

Як би ви охарактеризували відносини з орендарями протягом року?

Дуже багато спілкування, більше відкритості, взаємопідтримки та вдячності.

Які ініціативи були реалізовані ТЦ за цей рік для підтримки українців та наближення нашої перемоги?

Оскільки один із основних видів діяльності нашої компанії – це продуктові супермаркети, які за замовчуванням забезпечені генераторами, то всі наші об’єкти одними з перших стали пунктами незламності.

Які найголовніші висновки були зроблені вами та командою за рік?

Постійно змінювалися потреби та можливості їх забезпечення. Ситуація спонукає більше прислухатися до споживача.

Які виклики ви бачите для торгових центрів найближчим часом?

Доведеться розглядати варіанти переформатування з метою найменших витрат. Цього можна досягти через зміну концепцій в деяких напрямках – наприклад, у сегменті побутової техніки.
Головне фото - ГУ Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області