Тексти
Кейси

Ірина Поварчук: «У нас немає іншого виходу, крім перемоги. І над собою в тому числі. Тому ми активно рухаємося, розвиваємося, стаємо кращими»

До річниці повномасштабного вторгнення Malls Club реалізував спеціальний проєкт – серію розмов з керівниками ТРЦ та керуючих компаній про те, як жили і виживали протягом року наші торговельно-розважальні центри з різних куточків України.

Публікуємо інтерв`ю з Іриною Поварчук, генеральним директором DCH Infrastructure & Real Estate, ТРЦ «Караван» (Київ, Дніпро, Харків).
7 квітня після обстрілу російських військ у харківському ТРЦ «Караван» спалахнула пожежа площею понад 2500 кв. м. Об`єкт поки залишається зачиненим, наразі питання тільки в строках його відновлення.

Рік тому стало ясно: війна! Яка була перша реакція та перші дії? Що ви сказали своїй команді?

Скажу чесно, я не була готова до такого розвитку подій. На такі питання у відповідь очікується якийсь перелік виважених, системних реакцій. Однак, для мене цей досвід був дійсно струсом, перевертом з ніг на голову.

Звісно, ситуація вимагала дій. Перше, що я зробила – дала розпорядження не відкривати ТРЦ, не виходити на роботу і виплатити всім повну зарплату за лютий. Потім ми створили спільний чат для комунікації. Основний мій меседж до колег протягом перших днів війни – готовність надати підтримку, як від компанії, яку я очолюю, так і мою особисту, з будь-яких питань робочого чи персонального характеру.

Коли перший шок від війни відійшов, які були ваші подальші кроки, зокрема, як саме відновлювали роботу ТРЦ? Що було найважчим?

Ми досить швидко відновили роботу. В Києві у «Караван Outlet» з 28 лютого почав працювати гіпермаркет «Ашан» та аптеки. До 10 березня поступово відновляли роботу й інші магазини, до 17 квітня відкрились більшість орендарів ТРЦ. У Дніпрі в ТРЦ «Караван» 26 лютого запрацював гіпермаркет, аптеки і згодом до відкритих магазинів доєднались інші орендарі. В Харкові ми зачинились 24 лютого і, на жаль, так і не відкрились.

Найбільше зусиль було покладено на переговори з нашими орендарями щодо відкриття. Виникало дуже багато питань: і безпека, і наявність персоналу, і комерційні умови. Тим не менше, вже до червня ми відкрили 90% магазинів.

У будь-якій критичній ситуації, по суті, є два варіанти: або впасти в анабіоз, або адаптуватись і йти далі. Для себе ми завжди обираємо другий варіант.

Харківський «Караван» постраждав від агресії з боку росії. Розкажіть, як ви сприйняли цю звістку та якими були ваші дії? Як було прийнято рішення про відбудову та відновлення роботи ТРЦ?

Звісно, було боляче спостерігати за руйнуванням ТРЦ в Харкові, тим паче, що ми лише в грудні 2021 року відкрили його після реконструкції.

Однак, настрій зберігався бойовий, нашим гаслом стало «зробимо ще краще», це рішення не вимагало якогось окремого прийняття, ми одразу були націлені на відновлення. Це ефективний об’єкт, ТРЦ показував гарні результати, ми у нього віримо. Питання тільки в строках відновлення.

Зараз ми на початковому етапі реконструкції – проведення технічних експертиз щодо стану будівлі та інженерних систем, після цього плануємо починати, власне, будівельні роботи.

Як би ви охарактеризували відносини з орендарями ТРЦ протягом року? Які були кроки для взаємного паритету і порозуміння в ці нелегкі часи?

Протягом 2022 року відносини з орендарями будувалися двома шляхами, в залежності від позиції орендарів. В одному випадку (котрих, на щастя, було менше) орендарі намагалися залишитися в прибутковості, переклавши свої збитки на ТРЦ. Такий вид співпраці не має взаємовигідної цілі. В іншому випадку орендарі спільно з ТРЦ прикладали максимум зусиль для забезпечення прибутками обох компаній за рахунок збільшення товарообігу. Таких орендарів ТРЦ однозначно готовий підтримувати, як переглядом комерційних умов, так і маркетинговими активностями.

Які ініціативи були реалізовані компанією DCH та ТРЦ за цей рік для підтримки українців та наближення нашої перемоги?

Ми відкрили гуманітарні центри у Дніпрі і Києві для допомоги переселенцям. Але основні ініціативи здійснюються централізовано на рівні холдингу. Наприклад, з перших днів повномасштабного вторгнення Група DCН та її бенефіціар Олександр Ярославський особисто запустили програму міжнародної підтримки героїчного міста World4Kharkiv. В рамках її реалізації вже у березні 2022 року Харків отримав 26 повністю оснащених сучасних карет «швидкої допомоги». Місто та військова адміністрація використовують їх для надання медичної допомоги мешканцям міста та регіону, перевезення поранених та евакуаційних потреб. Також Харкову були передані 10 вантажно-пасажирських авто – вони допомагають працівникам комунальних служб міста в роботі та відновленні пошкоджених об’єктів. Банк «Кредит Дніпро» надав фінансову підтримку 260 млн грн державній компанії «Укрзалізниця» на формування евакуаційних поїздів для жінок та дітей по всій території України.

У перші дні війни Група DCH підтримала бюджет міста на 25 млн грн, аби лікарні були забезпечені всім необхідним для допомоги людям. DCH налагодила системну підтримку медицини Харкова, а декілька пакетів допомоги перевищили $1,5 млн. В рамках ініціативи World4Kharkiv медичні заклади міста отримали 20 високотехнологічних апаратів УЗД та спеціальний операційний стіл для проведення хірургічних операцій високого ступеня складності, згодом – партію медичного обладнання вартістю понад $1 млн, серед якої – пересувні рентгенівські системи. Їх мобільність дозволяє рятувати життя людей у відділеннях невідкладної допомоги, реанімації та інтенсивної терапії, де потрібна швидка діагностика.

Як змінилися ТРЦ «Караван» за рік війни? Які найголовніші висновки були зроблені вами та командою?

Я б сказала, що ми стали стійкішими. Це перш за все про гнучкість та адаптивність команди, про підхід до випробувань як до задачки, а не як до проблеми. І напевно, ще про завзяття. У нас немає іншого виходу, крім перемоги. І над собою в тому числі. Тому ми активно рухаємося, розвиваємося, стаємо кращими. Ми почали багато процесів, орієнтованих на довгострокову перспективу, яких одразу не видно, коли заходиш в ТРЦ (наприклад, навчання, діджиталізація процесів, нові формати звітності), але – вони підсилюють нашу стійкість, покращують якість прийняття рішень і дають поштовх до розвитку, а це обов’язково дасть результат.

Повний текст матеріалу Malls Club «РІК! ТРЦ під час війни» читайте за посиланнями.

ЧАСТИНА 1

ЧАСТИНА 2