Тексти
Кейси

Анна Чуботіна: «Можливість працювати за будь-яких умов – це наша відповідальність перед громадянами»

До річниці повномасштабного вторгнення Malls Club реалізував спеціальний проєкт – серію розмов з керівниками ТРЦ та керуючих компаній про те, як жили і виживали протягом року наші торговельно-розважальні центри з різних куточків України.

Публікуємо інтерв`ю з Анною Чуботіною, CEO Arricano Real Estate, ТРК «Проспект», ТРЦ «РайON» (Київ), ТРЦ City Mall (Запоріжжя), ТРЦ «Сонячна галерея» (Кривий Ріг).
Коли перший шок від війни відійшов, які були ваші подальші кроки, зокрема, як саме відновлювали роботу ТРЦ? Що було найважчим?

В умовах початку воєнних дій нашими найважливішими завданнями були безпека та підтримка співробітників, орендарів та ком’юніті ТРК, забезпечення безперебійної роботи торгових центрів, досягнення домовленостей з орендарями щодо умов подальшої співпраці, а також з банками щодо реструктуризації кредитів.

ТРЦ належать до об’єктів важливої соціальної інфраструктури. Ми забезпечуємо населення товарами першої необхідності та важливими сервісами. Разом з нашими орендарями з перших днів війни ми робили усе можливе, щоб жителі в містах нашої присутності змогли задовольнити свої найкритичніші потреби. Робота наших ТРЦ не припинялася навіть у найскладніші періоди. Супермаркети, аптеки, магазини працювали у звичайному режимі. Починаючи з червня 2022 кількість магазинів і закладів, що відновили свою діяльність, постійно збільшувалась. І вже у вересні 2022 року всі орендарі запрацювали. Наразі заповнюваність наших об`єктів складає більше 98%.

З жовтня на нас очікували нові випробування, як у зв’язку зі збільшенням кількості та тривалості повітряних тривог, так і з урахування обмежень споживання електроенергії. Компанія Arricano інвестувала в енергонезалежність наших чотирьох об’єктів, забезпечивши безперебійну роботу ТРЦ, це означає можливість продовжувати працювати тисячам українців та сталі надходження до державного бюджету. Також ми обладнали усі ТРЦ супутниковим зв’язком Starlink, забезпечили запасами пального, додатковим технічним персоналом та обладнали усім необхідним, щоб у разі кризових ситуацій екстрено розмістити команду Arricano та співробітників наших орендарів із сім’ями, включаючи домашніх тварин. У Запоріжжі ми інвестували в будівництво найпростішого укриття для персоналу торгового центру. Це наш внесок у підтримання економічного фронту країни.

Як би ви охарактеризували відносини з орендарями ТРЦ протягом року?

Із усіма нашими орендарями, ми будуємо взаємовигідні відносини, що основані на довірі. Єдине, що варто додати, спостерігаємо ще більшу відвертість і відкритість у роботі бізнесу з обох сторін. Сторони готові розкривати нюанси і тонкощі бізнесу, щоб донести свої аргументи, а це сприяє швидкому досягненню згоди стосовно умов співпраці.

Які ініціативи були реалізовані ТРЦ за цей рік для підтримки українців та наближення нашої перемоги?

Упродовж минулого року Arricano зосередила всі свої сили на підтримці відвідувачів, ЗСУ, команди та партнерів. Компанія забезпечила всі ТРК потужними генераторами, збудувала модульні укриття в Запоріжжі для співробітників ТРК City Mall, облаштувала Energy Space у ТРЦ «РайON» та ТРК «Проспект» у Києві, аби відвідувачі у будь-який момент могли завітати у торговельні центри, підзарядити себе і ґаджети, працювати або навчатись, підігріти їжу та скористатися кулерами з водою. А також з грудня відкрила Family Kids Space – безкоштовні простори з сімейними і дитячими настільними іграми, конструкторами, творчими локаціями та дитячими ігровими автоматами у двох київських ТРЦ.

Arricano подбала про обізнаність громадян щодо власної безпеки та організувала в усіх ТРК цикл семінарів з домедичної допомоги, розповіла про правила безпечного поводження з вибухонебезпечними пристроями.

Ми разом реалізовували важливі ініціативи, дарували нашим маленьким відвідувачам тепло та магію казкових свят. Arricano презентувала великий проєкт «Любов – це Україна» з виставкою дитячих художніх робіт; разом з відвідувачами та орендарями ТРК «Проспект» створили унікальний «Орнамент бажань» і встановили спільний рекорд України.

Arricano продовжує допомагати та підтримувати ЗСУ, Національну гвардію України, громадські організації. Команди торговельних центрів організовували харчування для ТРО та лікарні, допомагали благодійним організаціям, відправляли допомогу для переселенців. Ми збирали кошти для Головного військового клінічного госпіталю у Києві, донатили на придбання авто, дронів для фронту. За запитом окремих військових підрозділів забезпечили їх офісною технікою, пічками, генераторами, продуктами, побутовою хімією та необхідними засобами для приготування їжі. З вдячністю та щирими побажаннями перемоги відправили нашим захисникам дитячі малюнки, обереги та браслети-талісмани від наших відвідувачів.

Як змінилися ТРЦ за рік війни? Які найголовніші висновки були зроблені вами та командою?

В умовах сьогодення об’єкти мають бути облаштовані автономними системами життєзабезпечення ТРЦ. Це не лише потреба бізнесу для безперебійної роботи, а й внесок у розвиток економіки країни. Також можливість працювати за будь-яких умов – це наша відповідальність перед громадянами. У найскладніші часи ми не тільки забезпечуємо наших відвідувачів найнеобхіднішим, ми є осередками нормального життя, де наші гості знов можуть відчути себе в безпеці, розважити своїх дітей та повернути собі відчуття контролю над власним життям.

В кризових ситуаціях бізнесу необхідно забезпечити операційну стабільність. Цього можна досягти виключно із ефективною і професійною командою та надійними партнерами.

Зрозуміло, що прогнозувати нині нічого неможливо. І все ж – які виклики ви бачите для ТРЦ найближчим часом?

Пріоритетом для нас залишається безпека гостей ТРЦ та наших співробітників. Головне завдання – забезпечувати високу наповненість та відвідуваність об’єктів, якісний сервіс, підтримувати безперебійну роботу торговельних центрів, щоб на етапі відновлення галузі у нас були в наявності всі необхідні ресурси для розвитку та росту компанії. Розуміємо, що в 2023 році може бути багато факторів, здатних вплинути на бізнес і кожного з нас, але ми сміливо ставимо перед собою амбітні цілі.

Повний текст матеріалу Malls Club «РІК! ТРЦ під час війни» читайте за посиланнями.

ЧАСТИНА 1

ЧАСТИНА 2