Тексти
Кейси

Лариса Первіненко: «Сьогодні важливо давати людям відчуття захищеності та затишку, відволікти їх, переключити увагу»

До річниці повномасштабного вторгнення Malls Club реалізував спеціальний проєкт – серію розмов з керівниками ТРЦ та керуючих компаній про те, як жили і виживали протягом року наші торговельно-розважальні центри з різних куточків України.

Публікуємо інтерв`ю з Ларисою Первіненко, операційним директором мережі ТРЦ «Екватор» (Полтава, Рівне, Чернівці, Харків).
Рік тому стало ясно: війна! Яка була перша реакція та перші дії?

Останні два роки для мережі ТРЦ «Екватор» були непростими. Перший виклик – це пандемія, яка ще більше об’єднала, загартувала команду дирекції та навчила в кожній ситуації шукати нові можливості, сприймати та обробляти великі масиви інформації, бути гнучкими та швидко приймати рішення. Звісно, до подій 24 лютого ніхто не був готовий. Майже всі наші орендарі одразу ж закрилися. Ми теж не до кінця розуміли, як треба діяти, але вже буквально за тиждень прийшло усвідомлення, що повноцінна робота магазинів у наших ТРЦ – це внесок у нашу перемогу, бо економіка має працювати.

Коли перший шок від війни відійшов, які були ваші подальші кроки, зокрема, як саме відновлювали роботу ТРЦ? Що було найважчим?

Ми почали активно переконувати оренадарів відкривати магазини. Важливо було відновити роботу аптек, магазинів зв’язку та одягу, які забезпечували б мінімальні потреби людей, що приїхали до Полтави, Рівного та Чернівців з окупованих територій. Слід зазначити, що наші якірні гіпермаркети «Велмарт» ні на день не припиняли роботу. Уже до 1 квітня відкрилося 90% усіх магазинів.

Як би ви охарактеризували відносини з орендарями ТРЦ протягом року? Які були кроки для взаємного паритету і порозуміння в ці нелегкі часи?

Керівники орендних служб та менеджери з оренди виконують роль дипломатів. Вони мають залучити нового орендаря та зробити це на вигідних для нашої компанії умовах. У нас індивідуальний та гнучкий підхід до кожного орендаря з урахуванням концепції торгового центру. Ми намагаємося задовольнити потреби наших покупців, дотримуючись балансу та врівноважуючи кількість магазинів однакового сегменту.

У 2022 році багато міжнародних брендів призупинили торгову діяльність в Україні або закрили магазини. Їхнє місце одразу ж зайняли нові орендарі – в основному, українські бренди.

Незважаючи на нелегкі часи, нам вдалось реалізувати багато великих яскравих відкриттів: магазин товарів для творчості «AKVAREL» (Полтава), магазин іграшок та дитячих товарів «Чудо Острів», магазин спортивного одягу «MARATHON», GOLDI (Рівне), провести рестайлінг та збільшити площу магазинів «Золотий вік» та IQOS.

У 2022 році в мережі ТРЦ «Екватор» та в орендних зонах об’єктів нерухомості Retail Group відбулося 84 відкриття нових орендарів, зокрема 77 після введення воєнного стану.

Для порівняння: у 2021 році відбулося 117 відкриттів.

Які ініціативи були реалізовані ТРЦ за цей рік для підтримки українців та наближення нашої перемоги?

Ситуація у країні трансформувала підхід до відвідувачів ТРЦ. Сьогодні нам важливо дати людям відчуття захищеності та затишку, відволікти їх на 2–3 години та дозволити поринути у комфортний світ шопінгу, переключити увагу. Тому ми робимо акцент на заходах, що створюють легку атмосферу. У нових умовах було ініційовано нові формати заходів:

  • Ярмарки, виставки-продажі картин, благодійні музичні заходи. Частину зібраних коштів організатори перерахували на потреби ЗСУ та окремих бригад.
  • Досить високий інтерес в наших гостей викликають тренінги з надання домедичної допомоги. Тренінги проводились також для орендарів.
  • Заняття з танців та йоги для створення атмосфери спокою та миру.
  • Багато уваги приділяємо дітям, підтримуючи наших маленьких гостей та переключаючи їх на позитив майстер-класами з приготування солодощів, ляльковими театрами, музичними вечорами. Організували соціальний проєкт «Ляльковий театр» у Чернівцях. З початком весни по всій мережі ТРЦ щотижня проводили терапевтичні художні майстер-класи з залученням кваліфікованих психологів та місцевих художників.
  • У жовтні та грудні в ТРЦ «Екватор» у Рівному та Полтаві відбулися шахові турніри за підтримки обласних федерацій шахів серед дітей до 14 років. За призові місця змагалися понад 150 дітей із Рівненської, Полтавської та інших областей. Для гостей ТРЦ працювали майстер-класи з гри у шахи від провідних гросмейстерів міста. Такі інтелектуальні зустрічі приносять багато позитивних відгуків від дітей та батьків.

Новий виклик, з яким зіштовхнулись наші ТРЦ, – дефіцит потужності в енергосистемі країни. За короткий час ми забезпечили безперебійну роботу наших орендарів за допомогою генераторів та організували «пункт незламності». У наших відвідувачів з’явилась можливість зарядити гаджети, зігрітись та відпочити, скористатись безкоштовним інтернетом, питною водою.

Як змінилися торговельні центри «Екватор» за рік війни? Які найголовніші висновки були зроблені вами та командою?

У 2022 році повністю змінився підхід до маркетингу, адже традиційна модель поведінки покупця суттєво зазнала змін, з’явились нові тренди та пріоритети.

У березні та квітні 2022 року кількість інфоприводів зменшилась у зв'язку з активною фазою військових дій. Але вже починаючи з травня в наших ТРЦ активно поновлюються щотижневі івенти для дітей та інші заходи соціального значення.

Місія ТРЦ сьогодні – дарувати добро та увагу, створити атмосферу миру, безпеки та безтурботності всередині ТРЦ. Найголовнішим завданням було відволікти гостей від реалій сьогодення.

Зрозуміло, що прогнозувати нині нічого неможливо. І все ж – які виклики ви бачите для ТРЦ найближчим часом?

Основний виклик, я вважаю – не зупинятися на досягнутому у всіх сферах роботи ТРЦ: в пошуку нових орендарів і відкритті нових магазинів, модернізації технічного обладнання, трансформації маркетингових стратегій. Працювати в звичайному режимі, бо тільки так ми наближаємо нашу перемогу.

Повний текст матеріалу Malls Club «РІК! ТРЦ під час війни» читайте за посиланнями.

ЧАСТИНА 1

ЧАСТИНА 2