Тексти
Кейси

В`ячеслав Макаренко: «Не залишаємося осторонь, здійснюємо максимальну підтримку нашої країни та волонтерських фондів для якнайшвидшої перемоги»

До річниці повномасштабного вторгнення Malls Club реалізував спеціальний проєкт – серію розмов з керівниками ТРЦ та керуючих компаній про те, як жили і виживали протягом року наші торговельно-розважальні центри з різних куточків України.

Публікуємо інтерв`ю з В`ячеславом Макаренком, директором ТЦ МАRК (Львів).
Рік тому стало ясно: війна! Яка була перша реакція та перші дії? Що ви сказали своїй команді?

Чесно кажучи, ми були розгублені і до кінця не могли повірити, що почалась війна. Тому діяли залежно від обставин. В перші дні всі зусилля спрямували на організацію безпеки самого торгового центру і майна наших орендарів. Була значно підсилена служба охорони та введене добове чергування керівників підрозділів. Я практично весь час проводив у ТЦ. Вся команда мала бойовий настрій і з розумінням ставилась до таких змін. Частина персоналу поїхала з міста, деякі змогли виїхати за кордон. Всі були в очікуванні і не розуміли, що буде завтра.

Коли перший шок від війни відійшов, які були ваші подальші кроки, зокрема, як саме відновлювали роботу ТЦ? Що було найважчим?

Ми одні з перших у Львові відновили роботу. 9 березня отримали прохання від місцевої влади повертатися до роботи і підтримувати економіку країни. І вже через три дні торговий центр MARK відновив роботу. Це було дуже непросте рішення для всіх нас, але наша команда впоралась. І на сімнадцятий день війни ми вже приймали відвідувачів.

Найважчим було переконати орендарів повертатися до роботи: на початку працювало біля 40% всіх салонів. До кінця весни відновили роботу майже всі орендарі, і навіть відкрилися декілька нових операторів.

Як би ви охарактеризували відносини з орендарями ТЦ протягом року? Які були кроки для взаємного паритету і порозуміння в ці нелегкі часи?

Це був дуже складний рік! Рік взаємодопомоги та підтримки один одного. Після відкриття, довгий час, орендарям нараховувався самий мінімум платежів, яких вистачало лише на покриття витрат на функціонування ТЦ. Поступово відновлялись орендні ставки, і з січня цього року ми вийшли на довоєнні показники. На жаль, не всім підприємцям вдалось пройти крізь цей період, і протягом минулого року ми здійснили близько десяти ротацій салонів. Тішить той факт, що завдяки цим змінам нові оператори надихнули ТЦ MARK свіжими ідеями та новинками нашої галузі.

Які ініціативи були реалізовані ТЦ за цей рік для підтримки українців та наближення нашої перемоги?

Ми активно підтримуємо волонтерський рух і допомагаємо чим можемо. На початку війни безкоштовно відвантажували благодійним фондам подушки, ковдри та інші предмети першої необхідності. Крім того, торговий центр надавав свої площі для зберігання та сортування гуманітарної допомоги з Європи. Ми і зараз не залишаємося осторонь, здійснюємо максимальну підтримку нашої країни та волонтерських фондів для якнайшвидшої перемоги.

Як змінився Mark за рік війни? Які найголовніші висновки були зроблені вами та командою?

Ми стали сильнішими та дружнішими як в колективі, так і з орендарями. Торговий центр постійно адаптується до всіх змін: спочатку економія електроенергії, потім активна експлуатація альтернативного джерела живлення: ми запустили генератор, навчили орендарів працювати в умовах обмежень електричних потужностей. Також оптимізували свої споживачі електроенергії, провели їх часткову модернізацію. Але головне, що ми проходимо ці випробування разом, і є взаєморозуміння та підтримка між всіма працівниками ТЦ.

Зрозуміло, що прогнозувати нині нічого неможливо. І все ж – які виклики ви бачите для торгового центру найближчим часом?

Дійсно, зараз складно говорити про якісь прогнози. Головне – це перемога нашої держави! А ми будемо сумлінно працювати і підтримувати економіку України. Робити все можливе, щоб вона росла, розвивалась і не падала. Це дасть можливості для подальшого функціонування ТЦ і його поступового розвитку. А це податки в бюджет та робочі місця. Кожен з нас виконує свою роботу, і це вкрай важливо для нашої перемоги.

Повний текст матеріалу Malls Club «РІК! ТРЦ під час війни» читайте за посиланнями.

ЧАСТИНА 1

ЧАСТИНА 2