Тексти
Кейси

Дмитро Лашин: «Бізнес під час війни має продовжувати роботу, тримаючи економічний фронт»

До річниці повномасштабного вторгнення Malls Club реалізував спеціальний проєкт – серію розмов з керівниками ТРЦ та керуючих компаній про те, як жили і виживали протягом року наші торговельно-розважальні центри з різних куточків України.

Публікуємо інтерв`ю з Дмитром Лашиним, директором ТРЦ Lavina Mall (Київ).
14 березня 2022 ТРЦ Lavina Mall зазнав авіаудару російських окупантів. Снаряд потрапив у розважальний центр Galaxy і пробив стіну, також була пошкоджена фасадна частина будівлі. У квітні в ТРЦ тривали ремонтні роботи. З 10 травня він знову запрацював.

Рік тому стало ясно: війна! Яка була перша реакція та перші дії? Що ви сказали своїй команді?

Напередодні 24 лютого, розуміючи, що скоро росія може ескалувати війну, я поговорив зі своєю командою. Це була суто людяна розмова: про те, що потрібно запастися водою, їжею та найбільш необхідними речами.

Попри моє передчуття, перше, що відчув зранку 24 лютого – це шок. Несприйняття того, що у 21 столітті таке може відбуватися. Але швидко прийшло і усвідомлення, що потрібно дбати про безпеку, зокрема, команди і торгово-розважального центру, який розташований досить близько до зони бойових дій. Адже поряд – Гостомель, Буча, Ірпінь. О 10 годині ранку я вже був у Lavina Mall. Почали роботи з консервації ТРЦ. Перевели пожежну систему в автоматичний режим, розкрутили всі пожежні рукави, провели кілька нарад з охороною і працівниками. Одразу організували бомбосховище: у Lavina Mall є насосна станція, яка знаходиться на глибині 6 метрів. Ми знесли туди воду, організували там спальні місця, створили комфортні умови – під час обстрілів тут ховалися охоронники і чергові працівники. Ми заблокували всі входи і виходи, підготувалися до можливої відсутності світла. Все це зробили протягом 24 лютого – і все це стало в пригоді надалі.

Коли перший шок від війни відійшов, які були ваші подальші кроки, зокрема, як саме відновлювали роботу ТРЦ? Що було найважчим?

Найважливіше для нас – безпека відвідувачів і персоналу. Ми відновили роботу після деокупації Київщини – вперше від початку війни відкрили свої двері для гостей 10 травня. І одразу почалася робота з організації максимального рівня безпеки. Ми під’єднали автоматизовану систему оповіщення ТРЦ до офіційного каналу Київської міської державної адміністрації. Відповідно, коли у Києві починає лунати тривога, у стінах Lavina Mall лунає оголошення про повітряну тривогу. Під час цього оголошення зокрема пропонуємо всім відвідувачам пройти до найближчого офіційного укриття. На час повітряної тривоги торгово-розважальний центр зачиняється, попередньо організовано виводимо всіх присутніх.

Повноцінна робота ТРЦ під час війни із дотриманням безпекових вимог – це і є найскладніше завдання. І ми розв’язуємо його щодня. Всі охоронники і працівники Lavina Mall ознайомлені з пам’яткою, яка регламентує їхні чіткі дії. Це порядок виводу людей, розташування пожежних рукавів і запасних виходів тощо. Після виникали й інші перешкоди, зокрема відсутність світла. Але і цю проблему вирішили – торгово-розважальний центр обладнали генераторами, тому працює він навіть під час знеструмлення. Наш фуд-хол, який завжди був місцем для теплих зустрічей, почав працювати як Пункт незламності, де можна підзарядити ґаджети, зігрітися й випити гарячого чаю. Попереду – нові виклики, і ми до них готові.

Lavina Mall постраждав від ракетного удару з боку росії. Як ви сприйняли цю звістку та якими були ваші дії? Як прийняли рішення про відбудову та відновлення роботи ТРЦ? Що було найскладнішим в цьому процесі?

На жаль, з 24 лютого Lavina Mall вже чотири рази піддавався обстрілам, внаслідок яких було пошкоджено 10 000 м² площі. Звісно, звістка про ракетний удар стала дійсно важкою. Втім, рішення щодо відбудови прийняли швидко – не маємо сумнівів, що бізнес під час війни має продовжувати роботу, тримаючи економічний фронт. Ми відповідальні перед десятками орендарів, перед відвідувачами, які звикли отримувати у ТРЦ якісні послуги, перед працівниками, робочі місця яких прагнули зберегти. Сьогодні торгово-розважальний центр повністю відновлений – ми залучили до цього процесу справжніх професіоналів. Тому запрошуємо гостей до комфортного, давно знайомого їм простору.

Як би ви охарактеризували відносини з орендарями ТРЦ протягом року? Які були кроки для взаємного паритету і порозуміння в ці нелегкі часи?

Перед відновленням роботи ми зв’язалися з усіма орендарями. І до війни, і зараз ми підтримуємо ініціативи брендів, які представлені у ТРЦ, та надаємо майданчики для їхньої реалізації. Маємо індивідуальний підхід до кожного орендаря, враховуємо всі чинники, які впливають на роботу того чи іншого бренду. Разом розробляємо взаємовигідні варіанти розв’язання проблеми. Зокрема, скоординували наші зусилля щодо проведення маркетингових активностей. Намагаємося запропонувати максимально комфортні умови роботи. Неймовірно вдячні нашим орендарям, які долучаються до проведення благодійних акцій – дарують подарунки, організовують розіграші. Злагоджена робота сьогодні надважлива.

Які ініціативи були реалізовані ТРЦ за цей рік для підтримки українців та наближення нашої перемоги?

Сьогодні Lavina Mall збирає гроші на потреби Збройних сил України. У грудні 2022, з нагоди свого Дня народження, ТРЦ провів акцію, у межах якої акумулював мільйон гривень для Markus Foundation – благодійного фонду, який працює на потреби 47-го Штурмового Полку. Нещодавно, 26 лютого, у Lavina Mall стартувала благодійна акція «Енергія Єдності», яка триватиме до кінця 2023 року. Долучитися до збору коштів для Збройних сил України можуть всі охочі. Для цього потрібно здійснити покупку у ТРЦ і зареєструвати чек.

Гучні івенти ми змінили на актуальні заходи. Так, Makrus Foundation у стінах Lavina Mall провів лекцію про використання цивільних дронів в умовах сучасної війни. Крім того, ми організовували майстер-класи з надання першої медичної допомоги у військовий час. Важливо, що такі заходи мають попит – українці сконцентровані на важливому.

Як змінився Lavina Mall за рік війни? Які найголовніші висновки зроблені вами та командою?

Війна змістила наші пріоритети у сторону благодійності: головне – допомагати тим, хто щодня боронить нашу країну. Івент-складова завжди була візитівкою Lavina Mall. Розіграші квартир і машин, концерт за участю симфонічного оркестру, зустрічі з зірками культури та спорту – заходи, організовані командою ТРЦ, відзначали преміями національного рівня. Сьогодні це дає змогу залучати наших гостей до благодійних ініціатив.

Звісно, як і для всієї країни, нагально постало безпекове питання. Організація бомбосховищ та укриттів, енергетична незалежність – ці аспекти залишатимуться актуальними і після війни. І про це варто серйозно думати вже зараз, адже життя для українців змінилося назавжди.

Зрозуміло, що прогнозувати нині нічого неможливо. І всі ж – які виклики ви бачите для ТРЦ найближчим часом?

Найбільший виклик для кожного з нас сьогодні – це війна. Отже, головне завдання для кожного з нас – наближення перемоги. Сьогодні це наша ціль. Звичайно, серед викликів війни – погіршення економічного становища. Не можемо сподіватися на прихід в Україну нових брендів. Але ці проблеми обов’язково розв’яжемо після звільнення всіх окупованих територій України. Сьогодні ж концентруємося на дотриманні безпечної роботи ТРЦ, тримаючи економічний фронт. Робимо все для наближення перемоги і залучаємо до цього всіх охочих. Впевнені: об’єднавши зусилля, зможемо подолати цей виклик. Разом зможемо пройти найскладніший період у сучасній історії України.

Повний текст матеріалу Malls Club «РІК! ТРЦ під час війни» читайте за посиланнями.

ЧАСТИНА 1

ЧАСТИНА 2